Od 15 stycznia 2013 r. obowiązuje bardzo korzystna dla przedsiębiorców z długami wobec ZUS ustawa z 9 listopada 2012 r..
Przewiduje ona możliwość umorzenia zaległych składek. Każda osoba, która się na to zdecyduje, musi jednak pamiętać, że po umorzeniu zmniejszy się jej emerytura w przyszłości. Z naszych wyliczeń wynika jednak, że zapłata zaległych składek może być dla przedsiębiorcy bardzo dotkliwa i podwyżka świadczenia w przyszłości nie zrekompensuje mu tych wydatków.
Jak można załatwić umorzenie zaległych składek? Zgodnie z ustawą z 9 listopada 2012 r. abolicji podlegają składki nieopłacone przez przedsiębiorcę na jego własne ubezpieczenia społeczne w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
W najlepszej sytuacji są ci biznesmeni, którzy przed 1 września 2012 r. zakończyli prowadzenie działalności gospodarczej i nie rozpoczęli nowej. Wystarczy, że złożą oni wniosek o umorzenie składek i ZUS go rozpatrzy bez zbędnych formalności. Osoby, które tylko zawiesiły działalność lub nadal ją prowadzą, muszą jeszcze poczekać co najmniej do września na decyzję Komisji Europejskiej.
Bada ona, czy umorzenie składek dla nadal aktywnych przedsiębiorców nie narusza konkurencji na unijnym rynku. Wszystko wskazuje, że Komisja wyrazi zgodę na objęcie tymi przepisami wszystkich przedsiębiorców z długami wobec ZUS, jakie powstały od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
Brak rozstrzygnięcia Komisji powoduje jednak dodatkowe komplikacje dla przedsiębiorców nadal prowadzących działalność. Choć mogą złożyć wniosek o umorzenie składek, ZUS wymaga, by dołączyli do niego wszelkie zaświadczenia o pomocy de minimis, którą otrzymali w latach, za które ubiegają się o umorzenie i zaświadczenia za dwa poprzedzające lata.
Do tego przedsiębiorca musi dołożyć formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis oraz oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej, czyli kondycji finansowej firmy. Wszystkie formularze i poradę, jak je wypełnić, przedsiębiorca może uzyskać w każdym oddziale ZUS.
Warto, by nasz czytelnik złożył taki wniosek, bo ZUS wszczął już postępowanie egzekucyjne i zaraz może zająć konto firmowe. Złożenie wniosku spowoduje wstrzymanie tego postępowania przez ZUS z urzędu. Wyda on decyzję określającą warunki umorzenia i poczeka ze skreśleniem zaległych składek z konta czytelnika do czasu rozstrzygnięcia Komisji Europejskiej.
Gdyby okazało się, że na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek uregulowania składek za pracowników, w których zatrudniał w latach objętych ustawą i późniejszych, ZUS zażąda najpierw spłaty tych zaległości. Można je rozłożyć na 12 rat. Jest to warunek umorzenia składek przedsiębiorcy.
Co ważne, umorzone składki nie będą liczyły się do przyszłej emerytury czy renty. W przypadku osób, które już teraz pobierają to świadczenie, umorzenie składek może spowodować obniżenie emerytury, a nawet utratę renty. Wniosek należy więc składać z rozwagą.
Podstawa prawna:
ustawa z 9 listopada 2012 r. – o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (DzU z 2012 r., poz. 1551)