Składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne są wynagrodzenia. Warunkiem jest, aby składki zostały opłacone:
1) z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne – w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
2) z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony – nie później niż do 15. dnia tego miesiąca.
Oznacza to, że składki ZUS od wynagrodzeń należnych za grudzień, a wypłaconych w styczniu w terminie wynikającym z prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego, będą kosztem podatkowym grudnia, jeśli zostaną opłacone do 15 stycznia.
W razie uchybienia terminom, składki będą kosztem uzyskania przychodów z chwilą zapłaty.
Przykład:
Spółka Y wypłaca wynagrodzenia ze stosunku pracy do 10. dnia następnego miesiąca, zgodnie z regulaminem. Jeśli wynagrodzenie za grudzień 2012 r. wypłaci terminowo do 10 stycznia 2013 r., a należne od niego składki ZUS do 15 stycznia 2013 r., zarówno składki, jak i wynagrodzenie, zaliczy do kosztów podatkowych grudnia 2012 r. W razie niezapłacenia składek ZUS do 15 stycznia, staną się one kosztem podatkowym dopiero w momencie ich zapłaty.
Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zmienna i uzależniona od tego czy zakład pracy podlega wpisowi do rejestru REGON, a jeśli podlega, to czy zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych. Stopa ta jest ustalona na okres od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. ZUS ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe tylko tym płatnikom, którzy za trzy ostatnie lata kalendarzowe składali informację ZUS IWA. Pozostali płatnicy samodzielnie ustalają stopę procentową składki. Wylicza się ją na cały rok składkowy (od 1 kwietnia br. do 31 marca następnego roku).
Uwaga!
Kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i Fundusz Emerytur Pomostowych w 2012 r. wynosi 105 780 zł (M.P. z 2011 r. nr 115, poz. 1160).