Płatnicy widzą swoje zestawienie deklaracji i wpłat za ostatnie 12 miesięcy, a także dane swoje i wszystkich ubezpieczonych – tak jak są one zapisane w systemie ZUS. Mogą wówczas korygować informacje w kartotekach płatnika (np. w systemie kadrowo-księgowym), bo dane na portalu to wzorzec, na ogół potwierdzony w rejestrze PESEL.
Jeśli konieczna jest korekta danych zapisanych na koncie w ZUS, na poszczególnych ekranach są klawisze „Zmień dane/Koryguj dane”, prowadzące wprost do e-płatnika. W zakładce „Korespondencja” można sprawdzić, czy ZUS wysyłał jakieś pisma, np. zawiadomienie o błędach w dokumentach.
Dla firm, które zgłaszają do 100 ubezpieczonych, najważniejszy jest jednak dostęp do e-płatnika. To część portalu umożliwiająca sporządzenie i wysyłkę do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Co ważne, nie jest przy tym wymagany bezpieczny podpis elektroniczny, weryfikowany certyfikatem kwalifikowanym. Dokumenty można podpisywać bezpłatnym profilem ePUAP, co nie jest możliwe w dotychczasowym programie Płatnik.
Dodatkową wartością jest operowanie na danych figurujących w ZUS, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo sporządzenia prawidłowych dokumentów. Można korzystać z kreatorów, które przeprowadzają przez proces zgłaszania poszczególnych danych, a na końcu tworzą dokument. Ewentualne błędy są widoczne w osobnej zakładce, po naciśnięciu klawisza „Weryfikuj”. Zapewniony jest import i eksport dokumentów z/do tradycyjnego programu Płatnik. Nie ma więc ograniczeń w zamiennym korzystaniu z Płatnika i e-płatnika.
Dla firm ważna jest także możliwość składania wniosków, np. o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek albo o rozliczenie konta płatnika składek. Lista przewidywanych wniosków podobno jest znacznie szersza, ale trzeba poczekać do lipca na spełnienie tych obietnic.