Już niedługo mają się zmienić zakwestionowane 18 listopada 2010 r. przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 29/09) przepisy zezwalające na podwójne karanie przedsiębiorców.

Chodzi o art. 24 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który w dotychczasowym brzmieniu pozwalał  ZUS na karanie spóźnialskich przedsiębiorców opłatą dodatkową, a poza tym kierowanie do prokuratury wniosku o ukaranie grzywną.

W myśl nowelizacji przygotowanej przez Ministerstwo Pracy w razie złośliwego i uporczywego naruszania praw pracowników przez płatnika będącego osobą fizyczną ZUS będzie wstrzymywał postępowanie w sprawie nałożenia opłaty dodatkowej, dopóki nie zakończy się postępowanie karne w tej sprawie. W razie skazania za takie przestępstwo lub wykroczenie postępowanie w ZUS w sprawie nałożenia opłaty dodatkowej ulegnie umorzeniu. Gdyby okazało się, że ZUS nałożył już taką karę, decyzja w tej sprawie ulegnie uchyleniu, a opłata zostanie zwrócona przedsiębiorcy.

Sprawa dotyczy tylko osób prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku spółek opłatę dodatkową w wysokości do 100 proc. zaległych składek reguluje firma. Odpowiedzialność karną za złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracowniczych, w myśl art. 218 kodeksu karnego, ponosi zaś osoba odpowiedzialna w  firmie za rozliczenia z ZUS.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne