Od przychodów zagraniczny pracownik może odliczyć zapłacone w danym miesiącu składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a ustawy o PIT.

Chodzi nie tylko o kwoty zapłacone w Polsce, ale również w innych krajach UE lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego bądź w Szwajcarii (art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o PIT).

Trzeba spełnić warunki

Odliczenie takie stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (art. 26 ust. 13c ustawy o PIT). Taką podstawą jest art. 26 konwencji zawartej między Polską i Wielką Brytanią.

Poza tym należy pamiętać, że odliczenie nie dotyczy składek:

- których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska,

- odliczonych w innym kraju od dochodu (przychodu) albo podatku osiągniętego w tym państwie, albo od podatku na podstawie art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT (odliczenia od podatku składki zdrowotnej).

Ubezpieczenie zdrowotne

Zaliczkę zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej w danym miesiącu ze środków podatnika.

Wynika to z art. 44 ust. 3c ustawy o PIT. Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 2 tej ustawy podatek dochodowy ulega obniżeniu również o kwotę składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika, zgodnie z przepisami

dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG bądź w Szwajcarii. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może jednak przekroczyć 7,75 proc. podstawy jej wymiaru (art. 27b ust. 2 ustawy o  PIT).

Przy odliczaniu składki na ubezpieczenia zdrowotne obowiązują podobne warunki jak przy obniżaniu podstawy opodatkowania o kwoty zapłacone na ubezpieczenie społeczne. Podatku nie można obniżyć o:

- składki, których podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska,

- składki odliczone od dochodu (przychodu) albo podatku w innym państwie.

Poza tym warunkiem odliczenia jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez polski organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki (art. 27b ust. 4 ustawy o PIT).

Zeznanie roczne

Po zakończeniu roku, zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT, zagraniczny pracownik powinien złożyć zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty).

Tak jak pozostali podatnicy musi to zrobić do 30 kwietnia następnego roku. Jeżeli podatnik ten zamierza opuścić Polskę wcześniej, to powinien przed  wyjazdem złożyć zeznanie. Należy je złożyć do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (art. 45 ust. 1c ustawy o PIT).

Dla pracowników zagranicznych istotny jest również art. 45 ust. 8 ustawy o PIT. Mówi on, że podatnicy ci są obowiązani w ciągu trzech miesięcy po przekroczeniu okresu, który zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi warunek wyłączenia z opodatkowania dochodów, złożyć zeznanie o wysokości dochodów z pracy uzyskanych w roku poprzedzającym rok podatkowy i wpłacić należny podatek.

Jeżeli zamierzają opuścić Polskę przed tym terminem, powinni dopełnić tych obowiązków wcześniej. Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy 183-dniowy okres dotyczył dwóch lat podatkowych. Wówczas należy również złożyć odrębne zeznanie za rok poprzedzający rok podatkowy, w którym upłynął ten okres.

Dobrowolne nie do potrącenia

Tak jak od dochodu możliwe jest odliczenie składek tylko na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne podatnika, tak podatek dochodowy ulega obniżeniu tylko o składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika.

Potwierdza to Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 8 listopada 2010 (IPPB4/415-655/10-2/SP).

Dotyczy ona niemieckiego rezydenta tymczasowo przebywającego w Polsce, zatrudnionego przez spółkę prawa niemieckiego i otrzymującego od niej wynagrodzenie z tytułu pracy wykonywanej w Polsce.

Nie podlegał on obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu w Niemczech, natomiast gromadził środki w ramach tzw. oszczędności kapitałowej na tworzenie majątku (niem. VB Kapitalsparen), która jest szczególną formą prywatnego ubezpieczenia. Nie jest to jednak ubezpieczenie obowiązkowe.

Izba wyjaśniła, że nie może on odliczyć tej składki w Polsce od dochodu ani od podatku, gdyż nie jest związana z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym.

Natomiast w interpretacji z 1 grudnia 2009 (IPPB4/415-595/09-2/SP) Izba Skarbowa w Warszawie zgodziła się, że od PIT należnego w Polsce podatnik może odliczyć zapłacone składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w Niemczech, ponieważ składki te nie mogą obniżyć podatku należnego w Niemczech oraz istnieje podstawa prawna do wymiany informacji między organami podatkowymi obu krajów.

Odpowiedź ta dotyczy podatnika, który na stałe mieszka w Niemczech, ma obywatelstwo niemieckie i jest zatrudniony w spółce mającej siedzibę w Niemczech.

Pracodawca oddelegował go do pracy w Polsce. Podlegał on obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnemu w Niemczech, ponieważ początkowo jego pobyt na terenie Polski miał nie przekroczyć roku. Fakt ubezpieczenia w Niemczech był udokumentowany formularzami E101 i E102. Izba potwierdziła,

że przy obliczaniu podatku w Polsce zagraniczny pracownik może uwzględnić następujące składki: na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie na wypadek utraty pracy (Arbeitslosenversicherung) i ubezpieczenie pielęgnacyjne (Pflegeversicherung).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne zostanie odliczona od podatku, a pozostałe zmniejszą podstawę opodatkowania.

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

ZUS

»

Składki od dochodów uzyskanych za granicą

»

Składki od dochodów z Unii Europejskiej

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

Wynagrodzenia

»

Potrącenia