- Zainteresował mnie artykuł Zmiany w rachunkowości i definicji samochodów. Czy będzie to również dotyczyło takiej sytuacji jak moja: spółka z o.o.w likwidacji nie prowadzi żadnej działalności i nie zatrudnia pracowników (oprócz likwidatora na umowę zlecenie, ale można ją rozwiązać bo i tak nie dostaje on wynagrodzenia). Nie występują inne zdarzenia, bo majątek został zlicytowany przez komornika. Czy w takim wypadku mogę zawiesić działalność? Na czym będzie polegało zawieszenie działalności w ZUS i w urzędzie skarbowym?
Zawieszenie działalności gospodarczej, a postawienie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w stan likwidacji to dwie całkiem odrębne procedury. Nie ma sensu wszczynać tej pierwszej, skoro trwa już druga.
Zawieszenie działalności
Regulują ją:
- art. 20c, art. 20d, art. 22a ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn. Dz.U. z 18 września 2007 r. nr 168, poz. 1186 z zm.).
Nowości opisane w artykule Zmiany w rachunkowości i definicji samochodów sprowadzają się do tego, że jednostka, która zawiesi działalność gospodarczą, nie musi zamykać ksiąg rachunkowych, sporządzać sprawozdania finansowego, przeprowadzać inwentaryzacji i zwoływać walnego zgromadzenia.
Zmiany te wynikają z ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 102, poz. 585).
Należy przy tym pamiętać, że zawieszenie działalności nie może trwać dłużej niż 24 miesiące. Jeżeli przed upływem tego okresu nie zostanie złożony wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej, to sąd może nałożyć grzywnę.
Likwidacja spółki
Ostatnie zmiany nie wnoszą natomiast niczego nowego do procedury dotyczącej likwidacji spółki z o.o. Tę - przypomnijmy - regulują art. 270 - 290 kodeksu spółek handlowych (tymczasem najnowsze zmiany zostały wprowadza do art. 231 i art. 395 k.s.h.)
Nadal więc pozostał obowiązek sporządzenia przez likwidatorów bilansu otwarcia likwidacji (co najprawdopodobniej w spółce czytelniczki miało już miejsce). Nadal też likwidatorzy powinni po upływie każdego roku obrotowego składać zgromadzeniu wspólników sprawozdanie ze swej działalności oraz sprawozdanie finansowe. Do bilansu likwidacyjnego należy przyjąć wszystkie składniki aktywów według ich wartości zbywczej (art. 281 k.s.h.)
Obowiązki księgowe
Nie zmieniają się również obowiązki wynikające z ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (teks jedn. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.), w tym obowiązek:
- zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji (art. 12 ust. 2)
- otwarcia ksiąg rachunkowych na dzień rozpoczęcia likwidacji (art. 12 ust. 1)
- zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień zakończenia likwidacji jednostki (art. 12 ust. 2)
Obowiązki te nadal pozostaną w takim zakresie, jak regulują to art. 12 ust. 1 i ust. 2 ustawy o rachunkowości i niczego nie zmienia w tym zakresie nowy ust. 3b, dotyczący całkiem innej procedury zawieszenia działalności gospodarczej.
Podatki i ZUS
Przypomnijmy, że o rozwiązaniu spółki likwidator zawiadamia właściwy urząd skarbowy, przekazując odpis sprawozdania likwidacyjnego. A co do tego czasu?
Skoro - jak pisze czytelniczka - spółka nie generuje przychodów, a jednocześnie nie zatrudnia żadnych osób, to i tak nie płaci żadnych zaliczek na podatek. Przypomnijmy, że podatnik, który złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w formie pisemnej oświadczenie, że zaprzestał działalności jest zwolniony od obowiązków dotyczących wpłaty zaliczek na podatek (zgodnie z art. 25 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Brak obrotów nie zwalnia natomiast z obowiązku składania deklaracji VAT-7. Należy natomiast pamiętać, że jeśli spółka zaprzestała wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, to należało zgłosić to naczelnikowi urzędu skarbowego; zgłoszenie to stanowi podstawę do wykreślenia spółki z rejestru jako podatnika VAT. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to możliwość, lecz obowiązek (art. 96 ust. 6 i ust. 7 ustawy o VAT).
Jeśli idzie natomiast o ZUS, to skoro spółka z o.o. nie zatrudnia żadnych osób, nie ma powodu dla opłacanie składek. Sytuacja jest podobna do tej, jak w stanie upadłości, do której centrala ZUS odniosła się w odpowiedzi z 10 lutego 2009 r. na pytanie DOBREJ FIRMY:
„Użyte w ustawie określenie „wykonywanie działalności" podkreśla, że istotny jest tutaj element faktycznego prowadzenia działalności. Z chwilą ogłoszenia upadłości z mocy samego prawa upadły traci zarząd, możliwość korzystania i rozporządzania majątkiem stanowiącym masę upadłościową."
Zdaniem ZUS, z chwilą ogłoszenia upadłości także w sytuacji, gdy pozostawiono zarząd nad majątkiem przedsiębiorcy, ustaje obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym przez upadłego.
.
Czytaj też:
Zobacz więcej:
» Spółki » Likwidacja spółki » Likwidacja spółki z o.o.
» Składki ZUS » Dokumenty, rejestracja, rozliczenia » Likwidacja, upadłość, przejęcia pracowników
» Podatki i księgi » Likwidacja i zawieszenie działalności gospodarczej