Od początku tego miesiąca osoby te podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu, jeżeli nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Ich ubezpieczenie finansuje starosta ze środków Funduszu Pracy.

Taką regulację wprowadziła nowela ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Zmieniła ona art. 12 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowela weszła w życie 1 lutego.

Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przysługuje od zdarzeń powstałych w związku ze studiami podyplomowymi oraz w drodze do miejsca szkolenia i z powrotem. Okoliczności i przyczyny ustala jednostka, w której ofiara wypadku odbywa studia.

Do osób, którym do dnia wejścia w życie ustawy przyznano dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych, stosuje się przepisy dotychczasowe. Nie są więc one objęte ubezpieczeniem wypadkowym.

Zgodnie z nowelą stypendia dla bezrobotnych w okresie odbywania studiów podyplomowych wynoszą 20 proc. zasiłku, czyli prawie 150 zł. Uczestnikowi takich szkoleń, który w trakcie ich odbywania podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, nie zawiesza się wypłaty stypendium do upływu terminu planowanego ukończenia studiów.

[b]Podstawa prawna:[/b]

nowelizacja z 16 grudnia 2010 r. [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2010/257/poz.1725.htm]DzU nr 257, poz. 1725[/link]