Zgodnie z art. 36 ust. 1 i ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)[/link] każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych.

Każda osoba będąca pracownikiem (tj. zatrudniona na podstawie umowy o pracę) podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych pracowników należy do płatnika składek – czyli w stosunku do pracownika jest nim pracodawca (art. 36 ust. 2).

Termin na dokonanie zgłoszenia to siedem dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia – czyli w przypadku pracownika jest to siedem dni od daty zawarcia umowy o pracę.

[b] Zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych dokonuje się według ustalonego wzoru albo w formie dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnianego przez ZUS płatnikom składek[/b], albo w formie wydruku z tego programu (art. 36 ust. 9 ustawy systemowej).

Jakie dane powinno zawierać zgłoszenie, określa art. 36 ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

[ramka][b]Jakie dane wpisać we wniosku[/b]

[b]Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych zawierać powinno w szczególności następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej:[/b]

- PESEL i NIP, a w razie gdy ubezpieczonemu nie nadano tych numerów lub jednego z nich – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu – są to dane identyfikacyjne ubezpieczonego,

- nazwisko, imię pierwsze i drugie,

- datę urodzenia,

- nazwisko rodowe,

- obywatelstwo i płeć,

- tytuł ubezpieczenia,

- stopień niepełnosprawności (o ile jest orzeczony),

- posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty,

- adres zameldowania na stałe miejsce pobytu,

- adres zamieszkania, jeżeli jest inny niż adres zameldowania

na stałe miejsce pobytu,

- adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe miejsce pobytu i adres zamieszkania. [/ramka]

Zgłoszenia o wszelkich zmianach dotyczących danych pracownika (wskazanych w ramce) pracodawca jest zobowiązany dokonać w terminie siedmiu dni od daty zaistnienia tych zmian (art. 36 ust. 13 ustawy systemowej).

Wzory zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8D3462B1D3DF9270740868ABDDF5029F?id=330525]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (DzU nr 186, poz. 1444)[/link].

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem wzór zgłoszenia do ubezpieczeń/zgłoszenia zmiany danych osoby ubezpieczonej – to druk o symbolu ZUS ZUA.

Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 3 wzór zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych – to druk o symbolu ZUS ZZA.

Zatem pracodawca, chcąc zgłosić zmianę nazwiska i adresu pracownika (zmianę adresu zamieszkania), powinien złożyć dokument zgłoszeniowy ZUS ZUA i ZUS ZZA (do ubezpieczenia zdrowotnego) w trybie zmiany, tj. poprzez wpisanie cyfry „1” w bloku I „Dane organizacyjne” w polu 02 (formularz ZUS ZUA i formularz ZUS ZZA).

Do czasu złożenia zmiany danych na koncie ubezpieczonego (pracownika) zapisane będą poprzednie nazwisko i adres, a od dnia złożenia zgłoszenia w trybie zmiany aktualny adres i aktualne nazwisko.

Wzory wskazanych druków stanowią załącznik do rozporządzenia.