[b]Od 1 marca zatrudniliśmy zleceniobiorcę. Został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego. Do chorobowego nie, bo złożył pisemne oświadczenie, że nie chce temu ubezpieczeniu podlegać. Teraz zmienił zdanie. Czy możemy złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych i zgłosić go z okresem wstecznym?[/b]
Zleceniobiorca, który np. 17 maja wystąpił do płatnika o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od 1 marca, może zostać objęty tym ubezpieczeniem nie wcześniej niż od 17 maja.
Wynika to z art. 14 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)[/link].
Przepis ten przewiduje, że objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym ten wniosek został zgłoszony.
W celu przekazania zgłoszenia do ZUS płatnik powinien:
- wyrejestrować zleceniobiorcę na formularzu ZUS ZWUA z wszystkich ubezpieczeń, do których został zgłoszony, tj. emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego, podając jako datę ustania ubezpieczeń np. 17 maja 2010 r. oraz kod przyczyny wyrejestrowania z ubezpieczeń 600 (inna przyczyna wyrejestrowania),
- zgłosić zleceniobiorcę na formularzu ZUS ZUA do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego, podając jako datę powstania obowiązku ubezpieczeń 17 maja 2010 r.oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od dnia, w którym złożył wniosek o objęcie tym ubezpieczeniem, tj. 17 maja 2010 r.
Mimo przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w trakcie miesiąca składka na ubezpieczenie chorobowe za maj będzie naliczona od pełnego przychodu, jaki zleceniobiorca uzyskał w tym miesiącu.
Analogiczny tryb postępowania obowiązuje w każdym wypadku, gdy następuje zmiana rodzajów ubezpieczeń (zarówno obowiązkowych, jak i dobrowolnych), którym podlega dana osoba.