[b]Czy jednoosobowy wspólnik spółki z o.o., który nie mając innych tytułów do ubezpieczeń opłaca za siebie składki na ubezpieczenia społeczne z kodem 05 43 00, podejmując aktualnie działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej może „skorzystać” z niższej podstawy wymiaru składek?[/b]

[b]Nie[/b], bo za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. (art. 8 ust. 6 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=938366D40421B93621CBC4977B715197?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)[/link]. A osoby rozpoczynające pozarolniczą działalność gospodarczą nie mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek równej kwocie 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeżeli:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Osoba, która równocześnie wykonuje dwie lub więcej pozarolniczych działalności, składki na ubezpieczenia społeczne powinna opłacać z jednego wybranego tytułu. Bez względu na swój wybór składki na ubezpieczenia społeczne ma opłacać od zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia ograniczenia rocznej podstawy składek.

Inaczej jest ze składką zdrowotną w razie jednoczesnego uzyskiwania przychodów z kilku źródeł. Ta musi być odprowadzana odrębnie od każdego rodzaju prowadzonej działalności. Tak wynika z art. 82 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.)[/link].

Wobec tego, prowadząc jednocześnie dwie pozarolnicze działalności, ubezpieczony będzie zobowiązany do opłacania podwójnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Również w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS będzie zmuszony wykazać podwójną podstawę jej wymiaru, czyli 2 x 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (z wypłatami z zysku) w IV kwartale poprzedniego roku.