Taką wiadomość 21 maja br. podał [link=http://rzecznikzus.bblog.pl/]rzecznik prasowy ZUS w swoim blogu [/link].
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rozumiejąc niezwykle trudną sytuację wszystkich prowadzących działalność gospodarczą na terenach dotkniętych powodzią, informuje, że w celu wywiązania się ze swoich ustawowych obowiązków związanych z opłacaniem i rozliczaniem składek na ubezpieczenie społeczne nie trzeba osobiście odwiedzać placówek zakładu.
Zgodnie z zapisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.)[/link] płatnicy składek mają możliwość złożenia w ZUS wszelkiego rodzaju wniosków, dokumentacji ubezpieczeniowej i rozliczeniowej za pośrednictwem poczty, faksem, drogą elektroniczną na adres e-mailowy placówki ZUS, za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego ([link=http://www.eup.zus.pl]www.eup.zus.pl[/link]) bądź za pośrednictwem innej wskazanej osoby.
Ewentualne braki w złożonych w ten sposób dokumentach mogą być uzupełniane w terminie późniejszym.
[srodtytul]Odroczenie terminu płatności...[/srodtytul]
Dodatkowo Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że każdy płatnik składek, którego firma znalazła się w trudnej sytuacji m.in. w wyniku klęski naturalnej, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o udzielenie wsparcia w formie odroczenia terminu płatności składek bądź rozłożenia należności składkowych na raty, które to ulgi mogą stanowić pomoc publiczną.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać na [link=http://e-inspektorat.zus.pl/sprawy.asp?id_profilu=1&pomoc=3&menu=3&szukany_wyraz=pomoc%20publiczna&miejsce_szukania=5]stronach internetowych ZUS[/link].
Warto przypomnieć, że odroczenie płatności polega na możliwości uregulowania składek w dłuższym okresie, ustalonym z ZUS, bez konsekwencji przymusowego ich dochodzenia w trybie egzekucji. Oznacza to, że nie będą podejmowane działania zmierzające do przymusowego wyegzekwowania należności, których termin zapłaty został odroczony.
W stosunku do należności, których termin zapłaty został odroczony, nie nalicza się odsetek za zwłokę, natomiast w zamian pobiera się opłatę prolongacyjną. Opłata ta jest naliczana od następnego dnia po ustawowym dniu wymagalności składki do dnia odroczenia włącznie w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy.
O odroczenie terminu płatności składek może ubiegać się każdy płatnik aktualnie zobowiązany do ich opłacania, który ma chwilowe problemy płatnicze uniemożliwiające pozyskanie środków na uregulowanie składek w ustawowym terminie płatności.
Wniosek o przyznanie takiej ulgi musi być wyczerpująco umotywowany i wskazywać, że zastosowanie ulgi jest uzasadnione szczególnymi okolicznościami, z powodu których płatnik nie jest w stanie uregulować należnych składek w ustawowym terminie.
[srodtytul]...lub rozłożenie na raty[/srodtytul]
Z kolei rozłożenie należności z tytułu składek na raty polega na możliwości uregulowania tych należności w dłuższym czasie, określonym przez ZUS, bez konsekwencji przymusowego ich dochodzenia w trybie egzekucji.
Harmonogram spłaty zadłużenia, określający m.in. liczbę rat, uzależniony jest od możliwości płatniczych zobowiązanego, czyli środków, jakie może on przeznaczyć na spłatę zobowiązań w ramach udzielonej ulgi. Spłata należności z tytułu składek ma na celu umożliwienie w przypadku:
- osób nieprowadzących już działalności gospodarczej – zachowania odpowiedniego poziomu egzystencji,
- płatników prowadzących aktualnie działalność – dalszego funkcjonowania na rynku bez obaw o wystąpienie nieodwracalnych skutków prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Uwzględnienie wniosku o ulgę w formie ratalnej spłaty zadłużenia powoduje, że odsetki za zwłokę nie są naliczane począwszy od dnia następnego po dniu wpływu wniosku w tej sprawie. Natomiast od składek, które rozłożono na raty, ZUS zobowiązany jest naliczyć – do każdej raty – opłatę prolongacyjną, w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy.
Rozłożenie spłaty zadłużenia na raty powoduje zawieszenie wcześniej wszczętych i niezakończonych postępowań egzekucyjnych dotyczących należności objętych ulgą.
O ratalną spłatę należności może ubiegać się każda osoba odpowiedzialna za zadłużenie z tytułu składek, która nie ma środków finansowych na jednorazową spłatę tego zadłużenia. Osobami uprawnionymi do złożenia wniosku o taką ulgę są m.in.:
- płatnicy składek oraz byli płatnicy składek (tj. osoby, które mają zadłużenie z tytułu nieopłaconych składek w związku z prowadzoną w przeszłości działalnością gospodarczą),
- osoby, na które – na mocy stosownej decyzji – przeniesiona została odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu nieopłaconych składek (osoba trzecia i następca prawny),
- małżonkowie odpowiadający – z majątku wspólnego – za zadłużenie z tytułu składek współmałżonka.