Zależnie od tego, ile dni w danym roku pracownik choruje, za czas niezdolności dostaje albo wynagrodzenie, albo zasiłek.
Co do zasady to pierwsze jest wypłacane za okres absencji wywołanej chorobą trwającą łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (potem ubezpieczony ma prawo do zasiłku; natomiast jeżeli pracownik ukończył 50. rok życia, to wynagrodzenie przysługuje tylko przez pierwsze 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym).
Wtedy zgodnie z art. 92 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link] pracownik zachowuje prawo do 80 proc. wynagrodzenia, chyba że obowiązujące w danej firmie przepisy prawa pracy przewidują wyższe świadczenie z tego tytułu.
Takie wynagrodzenie nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe. Zatem bezpośrednio wynagrodzenie brutto stanowi podstawę opodatkowania. Należy je zliczyć razem z pozostałym wynagrodzeniem ze stosunku pracy, pomniejszonym o składki ZUS na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, a następnie pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu i obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz nie stosuje się ograniczenia do trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (w tym roku jest to 95 790 zł).
Oznacza to, że [b]wynagrodzenie chorobowe stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne bez żadnych ograniczeń kwotowych. Nieco inaczej jest z zasiłkiem chorobowym. Od niego bowiem nie odprowadza się składek nie tylko na ubezpieczenie społeczne, lecz także na zdrowotne.[/b]
Okres choroby pracodawcy muszą wykazać w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych do ZUS. Skoro zarówno okres pobierania zasiłku, jak i wynagrodzenia stanowią przerwę w ubezpieczeniu społecznym, to informację o tym trzeba złożyć w miesięcznym raporcie imiennym ZUS RSA. W przypadku gdy chory otrzymuje wynagrodzenie, to w raporcie wpisywany jest kod 331. Kiedy zaś dostaje zasiłek, to pracodawca posłuży się kodem 313.
[ramka][b]Uwaga[/b]
Do wypłaty zasiłków chorobowych są uprawnieni pracodawcy, którzy 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób. Załogom mniejszych firm świadczenie wypłaca ZUS.[/ramka]