Płatnik składek przesyła w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki za dany miesiąc, nie później niż:

- do dziesiątego dnia następnego miesiąca – dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie;

- do piątego dnia następnego miesiąca – dla jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych;

- do 15. dnia następnego miesiąca – dla pozostałych płatników.

Tak wynika z art. 47 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=01E934F8E8C52292F23E32182E640DF4?n=1&id=184677&wid=327789]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.;[/link] ustawa o sus).

Składki opłaca się na wskazane przez Zakład rachunki bankowe odrębnymi wpłatami, w podziale na: ubezpieczenia społeczne; ubezpieczenie zdrowotne; Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

[srodtytul]Gdy są nieprawidłowości[/srodtytul]

Natomiast ustawa o sus nie reguluje kwestii związanych z problematyką błędów i pomyłek, które mogą się przecież zdarzyć wpłacającemu przy dokonywaniu opłaty.

Te zagadnienia zostały natomiast ujęte w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269693]rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 78, poz. 465)[/link].

Jednak rozporządzenie nie używa zwrotu „błąd” czy też „pomyłka” przy dokonywaniu opłaty składki. Reguluje kwestie, co się dzieje w przypadku „niezgodnego z przepisami ustawy o sus opłacania składek przez płatnika (§ 1 pkt 2 rozp.)”.

A przez takie właśnie dokonywanie wpłat należy rozumieć dokonanie wpłaty:

1. z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w kwocie niższej niż została przez nas zadeklarowana przy zgłoszeniu,

2. z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne w kwocie wyższej niż została przez nas zadeklarowana przy zgłoszeniu,

3. na tzw. dokumencie zbiorczym bez rozdzielenia wpłat na poszczególne ubezpieczenia (nie można składek opłacać zbiorczo, tzn. razem na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i FP oraz FGŚP; każdy płatnik, opłacając składki, musi wyraźnie wyodrębnić poszczególne fundusze oraz okresy, za jakie składka jest opłacana),

4. bez oznaczenia okresu, za jaki składki opłacamy.

[srodtytul]Brak identyfikacji[/srodtytul]

Płatnik składek, dokonując opłat składek na poszczególne konta ubezpieczeń, powinien robić to uważnie. Brak możliwości zidentyfikowania wpłaty nie obciąża Zakładu. Oznacza to, że jeżeli płatnik dokona błędnej wpłaty i nie będzie ona możliwa do zidentyfikowania przez ZUS, wtedy sytuacja taka jest jednoznaczna z niedokonaniem wpłaty, chyba że płatnik będzie w stanie udowodnić dokonaną zapłatę i okaże się, że błąd leży nie po jego stronie, ale np. po stronie banku.

Tu uwaga! Zakład ma obowiązek poinformowania płatnika o braku możliwości zidentyfikowania wpłat z tytułu składek. Również obowiązek zawiadomienia i Zakładu, i płatnika mają instytucje obsługujące wpłaty składek, np. bank.

[srodtytul]Kilka wskazówek[/srodtytul]

[b] Co jeżeli płatnik składek dokona w obowiązującym terminie wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne lub na FP i FGŚP nieoznaczonej co do okresu?[/b]

Taką wpłatę zalicza się w pierwszej kolejności na pokrycie należności z danego tytułu, poczynając od należności o najwcześniejszym terminie płatności, z zachowaniem w ramach wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne pierwszeństwa zaspokojenia należności funduszu emerytalnego i otwartych funduszy emerytalnych.

Jeżeli natomiast wpłata składek na ubezpieczenia społeczne jest niższa od kwoty należnych składek rozliczonych w deklaracji za dany miesiąc kalendarzowy, w pierwszej kolejności rozlicza się ją na pokrycie należnych składek na fundusz emerytalny i na otwarte fundusze emerytalne.

A jeżeli wpłata składek na ubezpieczenia społeczne jest wyższa niż kwota należnych składek z tego tytułu wynikająca z rozliczenia dokonanego w deklaracji za dany miesiąc kalendarzowy, nadwyżkę pozostałą po pokryciu należnych składek na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc kalendarzowy zalicza się proporcjonalnie na pokrycie zaległych należności funduszu emerytalnego i otwartych funduszy emerytalnych, począwszy od zobowiązań o najwcześniejszym terminie płatności.

[srodtytul]Korekta z urzędu[/srodtytul]

Zgodnie z art. 48b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład może sporządzać z urzędu zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgłoszenia wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń społecznych, imienne raporty miesięczne, zgłoszenia płatnika składek, zgłoszenia wyrejestrowania płatnika składek, deklaracje rozliczeniowe oraz dokumenty korygujące te dokumenty.

ZUS ma prawo korygować z urzędu błędy stwierdzone w dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Może żądać od płatnika składek ponownego złożenia dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi, jeżeli nie zostały one zidentyfikowane w systemie informatycznym ZUS. Zakład może także z urzędu wprowadzać i korygować dane bezpośrednio na kontach ubezpieczonych lub kontach płatników składek, informując o tym ubezpieczonych i płatników składek.

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

– art. 47 , art. 48b , art. 49 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=01E934F8E8C52292F23E32182E640DF4?n=1&id=184677&wid=327789]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007r. nr 11 poz. 74 ze zm.)[/link]

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269693]rozporządzenie Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 78 poz. 465). [/link] [/i]

[ramka][b]Sposoby płatności[/b]

Składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych płatnik składek może opłacać w różny sposób, tj.

- na bankowych dokumentach płatniczych składanych za pośrednictwem banku (według określonego wzoru),

- za pomocą dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnianego przez Zakład płatnikom składek lub wydruku z tego programu,

- za pomocą dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnianego płatnikom składek przez bank,

- za pomocą dokumentu w postaci uzgodnionej z instytucją obsługującą wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne. [/ramka]

[ramka]Składki opłaca się na wskazane przez ZUS rachunki bankowe odrębnymi wpłatami, w podziale na:

1) ubezpieczenia społeczne;

2) ubezpieczenie zdrowotne;

3) Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.[/ramka]