[b] Od 1999 r. prowadzę działalność jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą z jednym wpisem do ewidencji działalności, zarejestrowana w jednym urzędzie miasta, pod jednym numerem. W ramach tej działalności (jednego wpisu) miałem początkowo wpisaną w rubryce „nazwa firmy” jedną nazwę. Później, z uwagi na potrzebę używania odrębnej nazwy w celach handlowych i reklamowych, dopisałem w 2006 r. do tej samej rubryki „nazwa firmy” drugą nazwę. W 2009 r. z podobnych przyczyn dopisałem do tego samego wpisu do ewidencji trzecią nazwę handlową. Dodatkowe nazwy są jedynie nazwami handlowymi wyłącznie jednej mojej firmy i nie są związane z działalnością ani z powołaniem nowej czy wstąpieniem do niej odrębnych podmiotów gospodarczych. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia chce, bym za to dopisanie nazw podlegał dodatkowemu obowiązkowi płacenia składki zdrowotnej. Dlaczego?[/b] – pyta czytelnik.

Najprawdopodobniej zaszło nieporozumienie i czytelnik powinien poprosić NFZ o podanie podstawy prawnej swojego żądania.

Z art. 82 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.)[/link] wynika, że osoba prowadząca działalność gospodarczą płaci więcej niż jedną składkę, tylko jeżeli uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego.

[srodtytul]Kilka tytułów[/srodtytul]

Te różne tytuły wymienione są w art. 66 ust. 1 ustawy. Są to na przykład:

- zatrudnienie na podstawie umowy o pracę,

- zatrudnienie na podstawie umowy-zlecenia,

- pozostawanie w stosunku służbowym,

W takich sytuacjach przedsiębiorca płaci składkę odrębnie za każdego z nich.

Oprócz tego więcej niż jedną składkę zdrowotną płacą przedsiębiorcy prowadzący więcej niż jeden rodzaj pozarolniczej działalności. Rodzaje te wymienia z kolei art. 82 ust. 5 ustawy. Są to działalność gospodarcza prowadzona w formie:

- spółki cywilnej,

- jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

- spółki jawnej,

- spółki komandytowej,

- spółki partnerskiej.

To także:

- wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta,

- wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

- wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- inna niż określona wyżej pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Zatem prowadzenie pozarolniczej działalności na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych jest wymienione jako jeden rodzaj działalności gospodarczej.

Skoro więc czytelnik prowadzi ją na podstawie jednego wpisu w ewidencji gminnej, to ma obowiązek płacić tylko jedną składkę zdrowotną.

[srodtytul]ZUS radzi[/srodtytul]

Mało tego, jak podaje ZUS w swoim poradniku „Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących” ([link=http://www.zus.pl/]www.zus.pl[/link], str. 40), [b]nawet gdyby przedsiębiorca prowadził działalność na podstawie dwóch wpisów do ewidencji gminnej, ale wyłącznie na własny rachunek, to będzie płacił tylko jedną składkę zdrowotną.

Co innego, gdyby jedną prowadził na własny rachunek, a drugą – w formie spółki.[/b]

[ramka][b]Przykład[/b]

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek, ale na podstawie dwóch wpisów do ewidencji działalności gospodarczej. Jedna to usługi krawieckie (na podstawie jednego wpisu), druga to sklep papierniczy (na podstawie drugiego wpisu).

W takiej sytuacji musi płacić tylko jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.[/ramka]

[ramka][b]Przykład [/b]

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

W ramach tego wpisu prowadzi sklep papierniczy jednoosobowo oraz sklep spożywczy w ramach spółki cywilnej. Musi płacić dwie składki na ubezpieczenie zdrowotne.[/ramka]

[srodtytul]Bez nieporozumień[/srodtytul]

Czytelnik powinien natomiast zwrócić uwagę na inne zagrożenie. Chodzi o to, aby wieloczłonowa nazwa prowadzonej przez niego działalności nie wprowadzała klientów w błąd. Zgodnie bowiem z art. 43 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1FD7012E401634364F3E6BCF7A963DB7?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] firma (czyli potocznie mówiąc, nazwa) nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia.

Zasadniczo firmą (nazwą) osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie ma jednak przeszkód, by włączyć do niej pseudonim lub określenia wskazujące na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz inne dowolne określenia, byle nie – jak powiedzieliśmy – wprowadzające klienta w błąd.