[b]Tak[/b] O wznowieniu wykonywania zawieszonej działalności gospodarczej czytelniczka nie musi osobno powiadamiać ZUS. Wystarczy, że poinformuje organ ewidencyjny.
Ten z kolei przekaże kopię zawiadomienia do ZUS. Zgłoszenie przedsiębiorcy powinno zawierać jego oznaczenie oraz jego numer ewidencyjny PESEL, o ile taki posiada. Powinno także podawać oznaczenie miejsca zamieszkania i adres przedsiębiorcy, a także samą informację, że działalność jest wznawiana.
Warto wiedzieć, że takie zgłoszenie informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej jest zwolnione z opłat. ZUS po otrzymaniu od urzędu gminy stosownych druków informujących o wznowieniu działalności odrębnym pismem zawiadamia płatnika składek o sporządzonych dokumentach zgłoszeniowych, które są niezbędne dla kontynuacji wykonywania działalności gospodarczej. Po wznowieniu płatnik będzie musiał złożyć dokumenty zgłoszeniowe za wyrejestrowane osoby, które podlegają zgłoszeniu. Chodzi tu np. o członków rodziny.
Przypominamy, że samo zawieszenie działalności gospodarczej może nastąpić co najwyżej na 24 miesiące. Jeżeli przedsiębiorca nie zgłosi informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem tego od dnia zgłoszenia informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, to zostanie wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej. Organ ewidencyjny wyśle do niego najpierw pisemne wezwanie, wyznaczy dodatkowy czas na zgłoszenie wznowienia działalności, ale jeżeli nie zostanie ona podjęta na nowo, wtedy nastąpi wykreślenie.
[i]Podstawa prawna:
– art. 14a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CE0DD52F41791F406F0B2336B77C30A9?id=236773]ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.)[/link].[/i]