[b]Nie. [/b]Osoby wykonujące pracę na podstawie angaży pracowniczych i jednocześnie prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą nie mają obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli spełnią jeden warunek. Chodzi bowiem o to, że podstawą do zwolnienia z tego obowiązku jest, aby oskładkowany przychód miesięczny otrzymywany ze stosunku pracy nie był niższy od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. A to, przypomnijmy, w 2009 r. wynosi 1276 zł.
Zatem czytelnik, którego przychód uzyskiwany z umowy o pracę wynosi 4 tys. zł, z racji prowadzonej działalności pozarolniczej nie będzie musiał opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że jeżeli z umowy o pracę przedsiębiorca będzie otrzymywał stosunkowo niskie wynagrodzenie, to będzie musiał opłacać składki na ubezpieczenie społeczne także z racji prowadzonej działalności gospodarczej. Nawet jeśli będzie miał kilka etatów (np. cząstkowych) i po ich zsumowaniu przychód ciągle będzie niższy niż minimalne wynagrodzenie za pracę, to z tytułu prowadzenia własnej firmy zapłaci składki ubezpieczeniowe.
Gdyby natomiast biznesmen dobrowolnie chciał przystąpić do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, to będzie wtedy obowiązkowo podlegał także ubezpieczeniu wypadkowemu.
[i]Podstawa prawna:
– art. 9 ust. 1 i ust. 1a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=63CB8FA46C54A0217671ED2C10769AB8?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link][/i]