[b]– Zrobiłam błąd, wykazując pracownicę, która była na chorobowym, w deklaracji RSA dwa razy, z dwoma różnymi kodami. Jak to poprawić?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Z pytania nie wynika, jakie kody zostały wpisane w imiennym raporcie ZUS RSA: świadczenia/przerwy czy tytułu ubezpieczenia. Brakuje również informacji, czy pracownica na skutek pomyłki została dwa razy ujęta w jednym raporcie, czy było to poprawne, a nieprawidłowość dotyczy tylko samego kodu.

[srodtytul]Siedem dni na usunięcie nieprawidłowości[/srodtytul]

Płatnik składek ma obowiązek comiesięcznego sporządzania i przekazywania do ZUS zestawu dokumentów rozliczeniowych: zbiorczej deklaracji ZUS DRA, imiennych raportów ZUS RCA za osoby ubezpieczone oraz raportów świadczeniowych ZUS RSA. Jeśli popełni w nich błąd, musi przygotować korektę tych formularzy. Jest zatem zobowiązany do złożenia deklaracji rozliczeniowej korygującej łącznie z imiennym raportem miesięcznym korygującym (imiennymi raportami miesięcznymi korygującymi) w każdym wypadku, jeżeli zachodzi konieczność korekty danych wskutek stwierdzenia nieprawidłowości:

- przez płatnika składek we własnym zakresie,

- przez ZUS.

Na przygotowanie i przekazanie do ZUS korekt płatnik ma siedem dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub od otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS (art. 41 ust. 7a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1BDCA10A9907E2ACF42F50587368999C?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.[/link]).

[srodtytul]Jak poprawiać formularze[/srodtytul]

Komplet dokumentów korygujących składa się z imiennych raportów miesięcznych korygujących i deklaracji rozliczeniowej korygującej, która zawiera dane dotyczące wszystkich ubezpieczonych: zarówno tych, za których zostały prawidłowo rozliczone składki i świadczenia w poprzednim komplecie dokumentów, jak i tych, za których zostały sporządzone imienne raporty miesięczne korygujące. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy płatnik koryguje wyłącznie dane zawarte w deklaracji rozliczeniowej. Wówczas nie dołącza już żadnych raportów, tylko korektę samej deklaracji.

Jeśli błąd jest tylko w jednym raporcie rozliczeniowym, a pozostałe są prawidłowe, to nie ma potrzeby dostarczania do ZUS, jako korekty, wszystkich raportów. Przekazujemy tylko ten raport korygujący, w którym dokonaliśmy zmian, łącznie oczywiście z korektą deklaracji zbiorczej ZUS DRA. Ta musi być bowiem zawsze w komplecie korygującym.

W raporcie korygującym należy wypełnić blok odnoszący się do tego ubezpieczonego, którego korekta dotyczy. Natomiast deklaracja rozliczeniowa korygująca będzie zawierała dane dotyczące wszystkich ubezpieczonych.

Korekty należy opatrzyć odpowiednim identyfikatorem. Po nim ZUS poznaje, że ma do czynienia z poprawką. Obowiązuje zasada, zgodnie z którą imienny raport korygujący powinien być oznaczony takim samym numerem identyfikatora (w polu 01 „identyfikator raportu”) co deklaracja rozliczeniowa korygująca, do której został załączony. Jeżeli pierwszy raz korygujemy dokument za dany miesiąc, to w miejscu identyfikatora wpisujemy 02. A gdy korygujemy (co również może się zdarzyć) poprzednią korektę, to 03 itd. aż do 39.

[srodtytul]Tylko dany rodzaj[/srodtytul]

Raporty za danego ubezpieczonego koryguje się w ramach raportu danego typu, tj. odrębnie dla raportów składkowych (ZUS RCA, ZUS RZA) i odrębnie dla raportu świadczeniowego (ZUS RSA) w ramach danego sześcioznakowego kodu tytułu ubezpieczenia. Oznacza to, że jeżeli błąd miał miejsce tylko np. w raporcie ZUS RSA, to nie ma potrzeby dołączania do jego korekty również raportu ZUS RCA.

[ramka][b]Przykład [/b]

Za panią Halinę, będącą pracownikiem (kod tytułu ubezpieczenia 01 10 00), płatnik składek wypełnił za lipiec raport składkowy ZUS RCA oraz raport świadczeniowy ZUS RSA. Popełnił błąd w raporcie składkowym ZUS RCA. W ramach korekty płatnik powinien złożyć deklarację rozliczeniową korygującą ZUS DRA wraz z załączonym do niej drukiem ZUS RCA. Płatnik nie przekazuje natomiast raportów ZUS RSA.[/ramka]

[srodtytul]Co ma zrobić czytelniczka[/srodtytul]

Jeżeli w raporcie ZUS RSA pracownica została wykazana dwa razy niepotrzebnie, to wówczas w korekcie należy również wpisać ją w dwóch pozycjach, z tym że w jednej, zbędnej, wyzerować (zły kod wówczas zostałby „anulowany”), a drugą wypełnić prawidłowo, tzn. z właściwym kodem, okresem świadczenia i kwotą wypłaty, jeśli pracodawca wypłacał świadczenie.

Mogło być też tak, że pracownica została dwukrotnie uwidoczniona w raporcie RSA i to było poprawne. Z tytułu jednego zaświadczenia lekarskiego mogły jej przysługiwać dwa świadczenia: wynagrodzenie chorobowe na podstawie kodeksu pracy oraz zasiłek chorobowy po wyczerpaniu limitu 33 dni.

Błąd czytelniczki polegałby wówczas na pomyleniu kodów obu świadczeń. Jeśli tak było, to w raporcie korygującym RSA powinna wykazać pracownicę dwa razy, w dwóch pozycjach z prawidłowymi kodami (313 – zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, 331 – wynagrodzenie chorobowe finansowane ze środków pracodawcy).