[b]Tak.[/b] Pracodawca jako płatnik składek ma obowiązek sam obliczyć, rozliczyć i wpłacić na rachunek ZUS na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Za niewywiązywanie się ze swoich obowiązków ponosi odpowiedzialność. Sankcjami są m.in. wspomniane przez czytelnika odsetki za zwłokę. Uiszcza się je na zasadach i w terminach określonych w ordynacji podatkowej. Płatnicy są zobowiązani sami naliczyć odsetki oraz wpłacić je wraz z kwotą należności głównej. Oblicza się je od następnego dnia po upływie terminu płatności składek.

Na tym nie koniec kar. W razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości ZUS może wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek. Ta dodatkowa opłata nie zwalnia z obowiązku zapłaty odsetek.

Kolejną sankcją, która grozi płatnikowi, jest grzywna. Ten kto jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie, podlega karze grzywny do 5 tys. zł. Ponadto, w zależności od kwalifikacji czynu zgodnie z przepisami kodeksu karnego osoba działająca w imieniu spółki (np. członkowie jej zarządu) może być nawet ukarana karą pozbawienia wolności.

W praktyce najczęstszym przewinieniem płatników składek jest czyn określony w art. 218 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A33C036E784176EB6D948AF815BF6393?id=74999]kodeksu karnego[/link]. Zgodnie z nim, kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Co więcej, ZUS ma także prawo do występowania z wnioskiem o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości dłużnika zalegającego z opłatą należności z tytułu składek. Dokumenty wystawione przez ZUS stwierdzające istnienie należności oraz jej wysokość są podstawą wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości stanowiącej własność zobowiązanego.Czytelnik, przewidując kłopoty z terminowym wywiązywaniem się z płatności względem ZUS, ma prawo złożyć wniosek o odroczenie terminu uiszczania należności albo o rozłożenie ich na raty.

[i]Podstawa prawna: – art. 17, art. 23 – 24, art. 26, art. 29 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r, o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link][/i]