Od ubiegłego roku można zawieszać działalność gospodarczą. Niestety, to przywilej przedsiębiorców, którzy nikogo nie zatrudniają, albo większych firm, które dzięki ustawie o zwolnieniach grupowych mogą rozwiązać umowy o pracę z niektórymi osobami pod ochroną.

Ta zasada nie wynika bezpośrednio z przepisów. Praktyka jednak pokazuje, że bynajmniej nie jest fałszywa.

Jeden z czytelników nie może zawiesić firmy, choć nie osiąga żadnych dochodów. Jest związany umową o pracę z osobą, która przebywa na urlopie wychowawczym. Tymczasem jego kolega, zatrudniający 20 pracowników, nie ma tego problemu. Zwalnia ich wszystkich, a w gminie składa wniosek o zawieszenie firmy.

Skąd ta rozbieżność? Sprawa jest prosta.

Zatrudniającego mniej niż 20 pracowników zaliczamy do tzw. małych pracodawców. Oni przy zwolnieniach stosują [b]kodeks pracy, który osobie przebywającej na wychowawczym nie pozwala od dnia złożenia wniosku o udzielenie urlopu aż do jego zakończenia ani rozwiązać umowy, ani dać wypowiedzenia[/b]. Wynika tak z art. 186 kodeksu pracy.

[b]Wyjątkiem jest upadłość lub likwidacja firmy. Jednak zawieszenia działalności gospodarczej nie zaliczymy ani do jednego, ani do drugiego[/b].

Przedsiębiorcy szukają rozwiązań tej patowej sytuacji. I znaleźli... zwolnienie dyscyplinarne, bo przy nim ochrona w trakcie urlopu wychowawczego przestaje działać. Niestety, pomysł sprytny, ale chybiony. W trakcie urlopu wychowawczego stosunek pracy jest niejako zawieszony. Trudno zatem uzasadnić, że pracownik zasłużył sobie na zakończenie współpracy bez wypowiedzenia i z jego winy.

Dyscyplinarka miałaby sens w zasadzie tylko wtedy, gdyby zatrudniony popełnił przestępstwo albo utracił uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. 

[b] Takich problemów nie mają duże firmy[/b]. Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników stosuje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169524]ustawę z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844)[/link] – tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych. [b] Osobie korzystającej z urlopu wychowawczego nie daje ona ochronnego parasola.[/b] W odróżnieniu od kodeksu pracy pozwala zwolnić ją z pracy lub wręczyć wypowiedzenie zmieniające. Potwierdził to [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 15 lutego 2006 r. (I PZP 13/05)[/b].