Od comiesięcznych wizyt w ZUS (lub comiesięcznego przesyłania deklaracji) odetchną za to duchowni i osoby dobrowolnie ubezpieczone.

[srodtytul]Trzeba płacić na wypadkowe[/srodtytul]

1 stycznia 2010 r. zniknie art. 12 ust. 3 ustawy systemowej, który stanowi, że nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu zleceniobiorcy, wykonujący pracę poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy. Tym samym od tego dnia wszyscy zleceniobiorcy, którzy będą podlegali ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, będą też objęci obowiązkowo ubezpieczeniem wypadkowym. Okoliczność wykonywania zlecenia poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności zleceniobiorcy nie będzie miała znaczenia dla istnienia obowiązku ubezpieczenia wypadkowego zleceniobiorcy.

Oczywiście musimy pamiętać, że ubezpieczenie wypadkowe nie istnieje jako samodzielne ryzyko ubezpieczeniowe. Oznacza to, że tylko zleceniobiorcy podlegający ze zlecenia obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub też przystępujący z tej umowy do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych będą objęci ubezpieczeniem wypadkowym.

[ramka][b]Przykład [/b]

Pan Tomasz jest zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia jako teleankieter. Ponieważ wykonuje zlecenie w domu, jest zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i zdrowotnego. Nie podlega natomiast ubezpieczeniu wypadkowemu. Od 1 stycznia 2010 r. zleceniodawca będzie musiał zgłosić pana Tomasza również do tego ubezpieczenia. Aby to zrobić, firma złoży najpierw druk ZUS ZWUA i wyrejestruje go ze wszystkich ubezpieczeń, do których był zgłoszony ze zlecenia, a następnie złoży druk ZUS ZUA i ze zlecenia zgłosi go do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego oraz ewentualnie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. [/ramka]

[srodtytul]Deklaracje tylko raz [/srodtytul]

Od początku czerwca 2010 r. wejdzie też w życie art. 47 ust. 2d i 2e ustawy systemowej. Zwolni on z wymogu składania deklaracji rozliczeniowej za kolejny miesiąc duchownych opłacających składki wyłącznie za siebie, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej zadeklarowali do podstawy wymiaru składek:

- na ubezpieczenia społeczne – kwotę minimalnego wynagrodzenia lub kwotę stanowiącą różnicę między minimalnym wynagrodzeniem a podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni lub służb,

- na ubezpieczenie zdrowotne – kwotę wynikającą z art. 81 ust. 1 lub 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8B0A9C48CBA969AA7380F43CCE36E4CE?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.)[/link].

Natomiast na podstawie art. 47 ust. 2e zwolnione z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej za kolejny miesiąc zostaną osoby, które zgłosiły się do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych na podstawie art. 7 i 10 ustawy systemowej. Ale pod warunkiem że w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej zadeklarowali jako podstawę wymiaru składek kwotę minimalnego wynagrodzenia.

Zwolnienie będzie przysługiwało także wówczas, gdy zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego będzie spowodowana wyłącznie zmianą minimalnego wynagrodzenia lub przeciętnego wynagrodzenia.