[b]Nie.[/b] Wyrejestrowując członka rodziny z ubezpieczeń zdrowotnych, nie należy składać dokumentu ZUS ZWUA, lecz ZUS ZCNA.
Członkowie rodziny to: małżonek, wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym oraz dziecko własne, dziecko drugiego małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej, to do 26 lat, natomiast jeżeli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku. Taką definicję zawiera art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy zdrowotnej.
Każda z tych osób powinna być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego zarówno przez osobę objętą obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, jak i osobę, która dobrowolnie ubezpieczyła się w Narodowym Funduszu Zdrowia. Zgłoszenia ubezpieczony dokonuje za pośrednictwem płatnika składek (tj. w przypadku pracownika za pośrednictwem pracodawcy), za pomocą dokumentu ZUS ZCNA.
Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ubezpieczonego i członków jego rodziny ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Członek rodziny, który uzyskuje inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego bądź traci status członka rodziny, powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Wyrejestrowania w zależności od miejsca zamieszkania członka rodziny dokonuje płatnik, składając dokument ZUS ZCNA.
[i]Podstawa prawna: [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=275684]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717)[/link][/i]