[b]Tak.[/b] Napiwki, które otrzymują pracownicy restauracji za pośrednictwem pracodawcy, są przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych i tym samym stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany ze stosunku pracy. Tak wynika z art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Nie są w niej uwzględniane tylko:

- wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, zasiłki,

- przychody wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1 – 32 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77617]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link], wśród których nie ma napiwków.

Natomiast do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się odpowiednio przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób. Tak każe postępować art. 81 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst. jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.)[/link], dalej ustawa zdrowotna. Z tym że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne:

- stanowi wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

- zmniejsza się od kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe sfinansowane przez pracownika.

[b]O tym, czy napiwki otrzymywane przez pracowników wchodzą do podstawy wymiaru składek, decyduje to, czy są czy nie są przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych.[/b]

Tutaj pomocne są interpretacje organów administracji skarbowej, np.[b] pismo naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z 8 października 2004 r. (DLII-415-33/04) czy naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany z 8 grudnia 2004 r. (US32/PDL/PŁ/415-11/04).[/b] Wynika z nich, że napiwki adresowane imiennie do określonego pracownika trafiające do pracodawcy, który później rozdysponowuje je wśród zatrudnionych, stanowią przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. I te są oskładkowane jako przychód ze stosunku pracy. Natomiast te otrzymywane przez pracownika bezpośrednio od klienta są przychodem z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o PIT.

[i]Podstawa prawna: art. 18 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst. jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link][/i]