Pozwala na to [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=304875]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 16 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (DzU nr 43, poz. 350)[/link]. Nowela wchodzi w życie w przyszłą środę. Zmniejsza wysokość składki wypadkowej dla niektórych grup działalności, a w nielicznych sytuacjach podwyższa. Przetasowania nastąpiły wskutek korekty na podstawie nowych danych statystycznych poziomu ryzyka w poszczególnych branżach.
Nowela dotyczy m.in. płatników, którzy jednocześnie:
- zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego średnio w miesiącu co najmniej dziesięć osób,
- podlegają wpisowi do rejestru REGON,
- nie byli zobowiązani do przekazywania za trzy poprzednie kolejne lata kalendarzowe informacji ZUS IWA.
Oni tak jak dotychczas samodzielnie ustalają stopę procentową składki wypadkowej, z tym że według skorygowanej tabeli zamieszczonej w nowym załączniku nr 2 do rozporządzenia.
I tak z 2,26 do 1,73 proc. zmalała składka wypadkowa obowiązująca producentów wyrobów chemicznych sklasyfikowanych w grupie działalności DG, lokata 11. Dla płatników z sektora edukacji redukcja ta wyniosła z 1,20 do 0,93 proc. (grupa M, lokata 27). Z kolei składka uiszczana przez hurtowników, detalistów oraz warsztaty naprawiające auta do użytku osobistego lub domowego została podwyższona z 0,93 do 1,47 proc. (grupa G, lokata 21).
Obniżenie najwyższej stopy procentowej składki wypadkowej pociągnęło za sobą jej redukcję dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia przeciętnie do dziewięciu osób miesięcznie oraz dla płatników niepodlegających wpisowi do rejestru REGON. Wynosi jeszcze 1,8 proc., ale od 1 kwietnia będzie to 1,67 proc. (najwyższa stopa procentowa 3,3 x 50 proc.).
Nowe wysokości obowiązują w roku składkowym trwającym od 1 kwietnia 2009 r. do końca marca 2010 r.