[b]– Przez pół roku zatrudnialiśmy osobę na podstawie umowy-zlecenia. Po zakończeniu pracy osoba ta wystąpiła do firmy o wypłacenie jej wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i o stwierdzenie, że pracowała na umowę o pracę. W związku z tym że jej żądania uznaliśmy za bezpodstawne, wystąpiła z roszczeniem przeciwko naszej firmie do sądu. Ten uznał, że istniał stosunek pracy i nakazał wypłatę tych świadczeń.

W okresie wykonywania umowy-zlecenia osoba ta była zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, zdrowotnego i wypadkowego, a także do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy wyrok ten ma wpływ na nasze obowiązki względem ZUS?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Uznanie przez sąd, że praca była wykonywana w ramach stosunku pracy, wpływa na obowiązki wobec ZUS. W okresie bowiem, gdy zatrudniona osoba powinna być rozliczana jako pracownik, składki były za nią opłacane jak za zleceniobiorcę (por. art. 16 ust. 1 pkt 1 i 4, art. 18 ust. 1 i 3 oraz art. 36 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).[/link]

[srodtytul]Ponowne zgłoszenie[/srodtytul]

Skoro niewłaściwy był tytuł podlegania ubezpieczeniom, płatnik składek powinien złożyć formularz ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 xx xx. W ten sposób wyrejestruje zatrudnioną osobę z ubezpieczeń, do których została zgłoszona, podając jako datę ustania ubezpieczeń dzień rozpoczęcia wykonywania zakwestionowanej umowy-zlecenia. Z tą samą datą płatnik składek powinien złożyć formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i zgłosić zatrudnioną osobę do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego jako pracownika.

[srodtytul]Korekta raportów[/srodtytul]

Kolejny krok to zmiana składanych za każdy miesiąc trwania umowy imiennych raportów miesięcznych. Płatnik składek musi więc złożyć korektę raportów ZUS RCA z kodem umowy-zlecenia (04 xx xx) i w skorygowanych raportach wykazać zerową podstawę wymiaru i zerowe kwoty składek na wszystkie ubezpieczenia. Następnie składa, w trybie korekty, imienne raporty miesięczne ZUS RCA z kodem pracowniczym 01 10 xx za każdy miesiąc trwania umowy. Tu wykazuje należne składki, uwzględniając w podstawie ich wymiaru wypłacane w danym miesiącu wynagrodzenie. Od kwoty tego wynagrodzenia nalicza składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Oczywiście oprócz korekty imiennych raportów miesięcznych płatnik za każdy miesiąc powinien złożyć korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. A po zakończeniu wykonywania umowy formularz ZUS ZWUA (z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx) i wyrejestrować zatrudnioną osobę z ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

[srodtytul]Składki od świadczeń[/srodtytul]

Płatnikowi nie wolno zapominać o opłaceniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wypłacanego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oraz wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Powinien je wykazać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx. Raport ten musi złożyć za miesiąc, w którym dokona wypłaty tych świadczeń.