ZUS, który wzywa daną osobę, aby osobiście stawiła się w urzędzie, musi jej zwrócić koszty dojazdu bezpośrednio po przedstawieniu przez nią dokumentów poświadczających, ile wydała na dotarcie do urzędu.

Takie rozwiązanie przewiduje znowelizowane [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=300970]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2009 r. w sprawie zwrotu kosztów przejazdu osób wezwanych do osobistego stawiennictwa przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU Nr 26, poz. 161)[/link], które zacznie obowiązywać od 4 marca 2009 r.

Warunkiem zwrotu wspomnianych kosztów – po przybyciu wezwanego w wyznaczonym terminie do miejsca wskazanego w wezwaniu – jest złożenie przez niego pisemnego wniosku, zawierającego [b]oświadczenie o posiadaniu albo nieposiadaniu uprawnień do ulgowych przejazdów publicznym transportem zbiorowym. Osoba ta ma też przedstawić bilety lub rachunki za przejazd. Nie może jednak uznać, że skoro ZUS płaci za dojazd, może sobie wybrać dowolny środek transportu, np. taksówkę[/b], na którą w normalnych warunkach by się nie zdecydował.

Zakład bowiem zwraca osobie wezwanej koszty przejazdu do kwot równych cenie biletu:

- za przejazd kolejowy w drugiej klasie pociągu osobowego,

- za przejazd w autobusowej komunikacji zwykłej przewoźnika wykonującego regularne przewozy osób (o ile nie ma połączenia kolejowego albo gdy przejazd autobusem nie jest droższy),

- za przejazd publicznymi środkami komunikacji miejskiej.

Jeśli natomiast między miejscem zamieszkania osoby wezwanej a miejscem wskazanym w wezwaniu nie ma osobowej komunikacji kolejowej lub autobusowej komunikacji zwykłej, wówczas wysokość zwrotu kosztów przejazdu ustala się w kwocie odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka komunikacji publicznego transportu zbiorowego.

Obecnie jeszcze ZUS zwraca w gotówce jedynie koszty przejazdu do wysokości 20 zł. Jeśli koszty przekraczają tę kwotę, wówczas są przekazywane na wskazany rachunek bankowy lub przekazywane przez pocztę na wskazany adres.

Nowelizacja wskazuje, że bez względu na wysokość kosztów zwrot będzie dokonywany w kasie ZUS w formie gotówkowej lub na wskazany przez wezwanego rachunek bankowy lub rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Jeśli osoba ta takich rachunków nie posiada, ZUS może przekazać jej pieniądze za pośrednictwem poczty, w terminie do 14 dni od przedstawienia przez osobę wezwaną dokumentów poświadczających poniesione koszty. Wezwany sam będzie mógł wybrać, w jaki sposób ma otrzymać zwrot kosztów.