Niemiecka instytucja zabezpieczenia społecznego Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung-Ausland (DVKA) wprowadziła nowe zasady zawierania porozumień wyjątkowych na podstawie art. 17 rozporządzenia nr 1408/71 dla pracowników delegowanych z Polski do pracy w tym państwie. Obowiązują one od 1 lipca 2008 r. Zawarcie takiego porozumienia od tej daty jest możliwe, jeżeli praca w Niemczech trwa nie dłużej niż pięć lat. Do tego pięcioletniego okresu wliczamy wszystkie dotychczasowe okresy delegowania do RFN na podstawie poświadczonych przez ZUS formularzy D/PL 101, E 101 oraz E 102, gdy przerwy między nimi były krótsze niż 12 miesięcy. Nie uwzględniamy tych okresów, kiedy wysłany przebywał w Polsce. Oznacza to, że tylko co najmniej 12-miesięczna przerwa w delegowaniu do Niemiec będzie pozwalać na zawarcie kolejnego porozumienia wyjątkowego, wydłużającego stosowanie naszego prawa na kolejne pięć lat (dotychczas wystarczała przerwa dwumiesięczna). Podczas tej 12-miesięcznej przerwy delegowany powinien wykonywać pracę w Polsce. Zgoda niemieckiej instytucji na zawarcie porozumienia wyjątkowego skutkuje dalszym podleganiem przez takiego pracownika u nas ubezpieczeniom społecznym.
Możliwe jest również pozostawanie przez pracownika delegowanego do Niemiec ubezpieczeniom społecznym w Polsce wtedy, gdy praca w Niemczech ma trwać dłużej niż pięć lat. Jest to jednak dopuszczalne tylko w niektórych sytuacjach, uzasadnionych okolicznościami pracy w Niemczech (szczególne kwalifikacje pracownika, specyfika wykonywanej w Niemczech pracy itp.).
Według nowych zasad będą rozpatrywane wnioski o zawarcie porozumień wyjątkowych skierowane do DVKA po 30 czerwca 2008 r.