–Spółka z o.o. zawarła w 2004 r. kilka umów-zleceń z osobami pracującymi na pełne etaty gdzie indziej. Najwięcej kontraktów (około 450) opiewało na okresy: 1 – 31 stycznia, 1 – 31 marca, 1 – 31 maja. Wykonawców tych zgłosiła do ubezpieczenia zdrowotnego na drukach ZUS ZZA od 1 stycznia 2004 r. i wyrejestrowała na formularzach ZUS ZWUA od 1 czerwca 2004 r. Rozliczała ich na dokumentach ZUS RZA za miesiące, kiedy wypłaciła im wynagrodzenia, czyli za luty, kwiecień i czerwiec 2004 r. Teraz ZUS domaga się od firmy złożenia w trybie korekty zerowych raportów ZUS RZA za styczeń, marzec i maj oraz dokumentów ZUS RZA za czerwiec z kodem 3000 (jest 0411). Czy muszę sporządzić te korekty, mimo że nie wpływają w żaden sposób na wysokość pobranej i przekazanej składki zdrowotnej? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY. – Przecież wymaga to sporego nakładu sił.
Osobę podlegającą ze zlecenia tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu zgłaszamy do ZUS na druku ZUS ZZA z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 xx xx, a po zakończeniu współpracy wyrejestrowujemy na formularzu ZUS ZWUA. Należne za nią składki zdrowotne wykazujemy w raporcie ZUS RZA z kodem 04 xx xx.
Raport ten składamy za każdy miesiąc trwania umowy-zlecenia. Jeżeli w danym miesiącu firma nie wypłaciła wykonawcy żadnego wynagrodzenia, przekazujemy za niego raport ZUS RZA z zerową podstawą wymiaru i kwotą składki na to ubezpieczenie.
W 2004 r. ZUS informował jednak, że nie musimy składać zerowych dokumentów za zleceniobiorców objętych wyłącznie ubezpieczeniem zdrowotnym za miesiące, kiedy nie uiściliśmy im wynagrodzenia. Stanowisko to się zmieniło w 2006 r., kiedy to ZUS nakazał ponownie składać raporty ZUS RZA za każdy miesiąc.
Opisany płatnik powinien w trybie korekty złożyć zerowe raporty ZUS RZA za styczeń, marzec i maj. Wolno mu jednak odmówić, ale wtedy powinien powiadomić zakład, że postępował zgodnie z obowiązującą wówczas instrukcją autorstwa samego ZUS i że to właśnie on sam powinien zrobić te korekty. ZUS może bowiem sporządzać z urzędu zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, wyrejestrowania z ubezpieczeń społecznych, imienne raporty miesięczne oraz korygować błędy. Wynika tak z art. 48b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Płatnik natomiast błędnie rozliczył wynagrodzenie zleceniobiorcy wypłacone w czerwcu. W związku z tym że 31 maja wykonawcy zakończyli wykonywanie umów i zostali wyrejestrowani z ubezpieczeń, należne za nich składki zdrowotne należało wykazać w raportach ZUS RZA z kodem 30 00 xx. Dokument ten stosujemy do rozliczania wynagrodzeń regulowanych w kolejnym miesiącu po wyrejestrowaniu danej osoby. Spółka powinna zatem złożyć korektę tego raportu, tj. wyzerować raport ZUS RZA z kodem 04 11 xx złożony za czerwiec, a należną składkę zdrowotną rozliczyć w raporcie ZUS RZA z kodem 30 00 xx. Obydwa te raporty może przekazać z tym samym identyfikatorem raportu. Oczywiście oprócz raportów w trybie korekty musi złożyć korektę deklaracji ZUS DRA za czerwiec.