Do końca tego roku niepełnosprawni prowadzący działalność gospodarczą, aż do czasu ustalenia prawa do emerytury, odprowadzają jedynie składkę zdrowotną. Nie muszą natomiast opłacać składek emerytalnej i rentowych. Zmieni się to jednak 1 stycznia przyszłego roku, ponieważ obowiązkowe staną się wszystkie należności do ZUS.

Refundację zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 2008 r. będą mogli otrzymać:

- niepełnosprawni prowadzący działalność gospodarczą – refundacji podlegają składki emerytalna i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki od 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale,

- niepełnosprawni rolnicy oraz niepełnosprawni domownicy rolników, za których rolnicy opłacają składki – refundacja obejmie składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe.

Pomocy tej udziela Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), ul. Jana Pawła II 13, Warszawa.

Ubiegający się o refundację musi składać miesięczne informacje o wynagrodzeniach, składkach na ubezpieczenia społeczne, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności oraz wniosek o wypłatę refundacji składek za dany miesiąc. U rolników dane te i wnioski trzeba składać co kwartał.

Informacje i wnioski przedsiębiorcy przekażą w formie elektronicznej przez teletransmisję danych oraz pobiorą drogą elektroniczną potwierdzenie wysłanej informacji lub wniosku. Wolno im będzie również wysyłać dokumenty w formie papierowej.

W siedem dni od otrzymania wniosku PFRON przelewa refundację na konto wnioskodawcy oraz przekazuje mu informację o sposobie ustalenia tej kwoty.

Jeżeli wnioskodawca ma zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON przekraczające ogółem 100 zł, refundację wstrzymuje się do czasu, aż ureguluje zaległości. Fundusz odmawia natomiast wypłaty (za okres wstrzymania), gdy przedsiębiorca nie pokryje tych zaległości do 31 stycznia roku następującego po roku, za który przysługuje refundacja. O wstrzymaniu lub odmowie wypłaty decyduje prezes PFRON. Ponadto może on określić wysokość refundacji, na wniosek niepełnosprawnego (w 14 dni od otrzymania informacji o ustaleniu wysokości), gdy ustalona przez PFRON kwota zwrotu jest inna niż wnioskowana. Od wszystkich decyzji prezesa PFRON przysługuje odwołanie do ministra pracy i polityki społecznej.

Otrzymujący tę pomoc będzie musiał rozliczyć się z pieniędzy uzyskanych z refundacji za rok w terminie do 15 lutego następnego roku. Refundacja obejmuje okresy roczne, wnioskodawca będzie mógł wystąpić z wnioskiem o przedłużenie jej na kolejny rok. Prezes PFRON może skontrolować wnioskodawcę przy refundacji składek. W szczególności będzie badał wysokość zwrotu. Jeśli stwierdzi nieprawidłowości, nakaże oddanie wypłaconej kwoty.