Okres wypłaty zasiłku chorobowego, łącznie z wynagrodzeniem za czas choroby, zwany okresem zasiłkowym, wynosi 182 dni. W przypadku zachorowania na gruźlicę bądź w czasie ciąży wydłuża się on do 270 dni. Nie jest to okres przypisany do danego roku kalendarzowego.

Do okresu 182 czy 270 dni wlicza się nie tylko bezpośrednio następujące po sobie okresy niezdolności do pracy spowodowane chorobą, lecz i takie, między którymi mogą być przerwy nieprzekraczające 60 dni. Przepisy nie stanowią, że okres zasiłkowy przysługuje tylko w danym roku kalendarzowym.

[srodtytul]Wynagrodzenie lub zasiłek[/srodtytul]

[b]Pracownik ma 45 lat. Przebywał na zwolnieniu lekarskim bez przerwy przez trzy ostatnie miesiące 2009 roku i jego niezdolność do pracy trwała jeszcze w tym roku. Czy od 1 stycznia 2010 r. należało mu wypłacać wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy?[/b] – pyta czytelniczka.

W opisanym przypadku na dzień 31 grudnia 2009 r. pracownik miał prawo do zasiłku chorobowego, a zatem od 1 stycznia 2010 r. nadal należało mu go wypłacać z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Gdyby w niezdolności do pracy powstała przerwa, nawet jednodniowa, po niej należałoby wypłacać wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy przez okres do 33 dni w 2010 r., a następnie zasiłek chorobowy.

[b]Pracownik (przed ukończeniem 50. roku życia) niezdolny do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną zachowuje prawo do wynagrodzenia łącznie za okres do 33 dni w roku kalendarzowym. [/b]

Ten okres ustala się, sumując poszczególne okresy niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, nawet jeśli występują między nimi przerwy i jeśli pracownik w danym roku kalendarzowym był zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy.

[b]Pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego finansowanego ze środków FUS, począwszy od 34. dnia niezdolności do pracy.[/b]

Jeśli nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik ma prawo do:

– wynagrodzenia za czas choroby, to od 1 stycznia nadal przysługuje mu wynagrodzenie; a okres 33 dni, za który w nowym roku kalendarzowym przysługuje wynagrodzenie, powinien być liczony na nowo od 1 stycznia;

– zasiłku chorobowego,

to od 1 stycznia przysługuje mu nadal zasiłek chorobowy za cały okres tej nieprzerwanej niezdolności do pracy.

[srodtytul]Poprzednie firmy[/srodtytul]

[b]Od 2 listopada 2009 r. zatrudniłem dwóch pracowników, którzy w tym samym terminie zachorowali. Miało to miejsce w okresie od 15 grudnia 2009 r. i niezdolność ta trwała do 12 stycznia 2010 r. Żaden z pracowników nie ukończył 50. roku życia.

U poprzedniego pracodawcy w 2009 r. jeden z nich wcześniej chorował przez dwa miesiące. Otrzymał wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy. Drugi zaś przez okres 20 dni otrzymał tylko wynagrodzenie za czas choroby. Jakie świadczenia powinienem wypłacić tym pracownikom za okres choroby, żeby było prawidłowo?[/b] – pyta czytelnik.

Pracownikowi, który u poprzedniego pracodawcy w 2009 r. chorował przez okres dwóch miesięcy i zostało mu wypłacone wynagrodzenie za czas choroby za łączny okres 33 dni, za okres niezdolności do pracy u nowego pracodawcy od 15 grudnia 2009 r. do 12 stycznia 2010 r. należało wypłacić zasiłek chorobowy z FUS.

Natomiast pracownikowi, który u poprzedniego pracodawcy pobrał wynagrodzenie za czas choroby za 20 dni, należało wypłacić wynagrodzenie za okres od 15 do 27 grudnia 2009 r., tj. za 13 dni, a następnie zasiłek chorobowy z FUS za okres od 28 grudnia 2009 r. do 12 stycznia 2010 r.

Pracownik ten ma bowiem prawo do wynagrodzenia za czas choroby ze środków pracodawcy przez łączny okres do 33 dni w danym roku kalendarzowym niezależnie od tego, czy w tym roku pracodawca jest jeden czy jest ich dwóch lub więcej.

[ramka][b]Ważne[/b]

Za czas niezdolności do pracy co do zasady pracownik otrzymuje 80 proc. normalnego wynagrodzenia.[/ramka]