Tak wynika z art. 46 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.[/link]).

Płatnik dokonuje rozliczenia składek oraz wypłaconych przez siebie w tym samym miesiącu zasiłków w deklaracji rozliczeniowej według ustalonego wzoru.

[srodtytul]Przekazanie dokumentów [/srodtytul]

Deklarację rozliczeniową oraz imienne raporty miesięczne płatnik przekazuje bezpośrednio do wskazanej przez ZUS jednostki organizacyjnej.

Szczegółowo tryb i zasady postępowania w sprawach rozliczania składek reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2E0D6B977057CAEFF1A150365B3FEA03?id=269693]rozporządzenie Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzUnr 78 poz. 465 ze zm.).[/link]

Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia płatnik składek w deklaracji rozlicza następujące składki:

na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe); na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz na Fundusz Emerytur Pomostowych (o ile pracodawca zatrudnia pracowników wykonujących pracę w warunkach szczególnych).

W deklaracji rozliczeniowej płatnik składek rozlicza również:

- zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, zasiłek macierzyński i zasiłek opiekuńczy (tzw. zasiłki),

- zasiłki rodzinne, pielęgnacyjne i wychowawcze, należne za okres do 30 kwietnia 2004 r., oraz świadczenia rodzinne, należne za okres do 31 sierpnia 2006 r., (tzw. świadczenia rodzinne).

Płatnik składek dla każdego ubezpieczonego, którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, w raporcie imiennym i deklaracji rozliczeniowej uwzględnia należne składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego wypłat – od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego deklaracja dotyczy – stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (§ 2 ust. 6 rozporządzenia).

[srodtytul]Zasada zaokrąglania[/srodtytul]

Płatnik kwoty należnych składek wykazywanych w deklaracji ustala, sumując kwoty należnych składek na odpowiednie rodzaje ubezpieczeń wynikające z raportów dotyczących poszczególnych ubezpieczonych.

Kwoty należnych składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne podlegają zaokrągleniu do pełnych groszy w górę, jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 grosza, lub w dół, jeżeli jest niższa od 0,50 grosza.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne, na FEP, na ubezpieczenie zdrowotne oraz na FP i FGŚP dokonane przez płatnika składek po terminie określonym w ustawie powinny obejmować również odsetki za zwłokę.[/ramka]