Jeżeli przedłożysz pracodawcy zwolnienie lekarskie z tytułu choroby (druk ZUS ZLA) i będzie to twoja pierwsza niezdolność do pracy w 2010 r., wówczas otrzymasz wynagrodzenie chorobowe. Szef zapłaci za łącznie 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a gdy ukończyłeś 50 rok życia, za 14 dni. Później dostaniesz zasiłek chorobowy. Natomiast zasiłek macierzyński będzie wypłacany za okres, w którym korzystasz z urlopów rodzicielskich. Wyjątek dotyczy wychowawczego, który jest bezpłatny

[srodtytul]Zwolnienie z przerwami[/srodtytul]

[b]- Czy pracodawca wypłaca mi wynagrodzenie za czas choroby tylko za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy?[/b]

[b]Nie.[/b] Wynagrodzenie za czas choroby pracodawca wypłaci ci zarówno w przypadku, gdy niezdolność do pracy orzeczona przez lekarza będzie nieprzerwana, np. od 4 stycznia do 2 lutego 2010 r. (33 dni), jak i w sytuacji, gdy będziesz chorował po kilka dni w różnych okresach w ciągu całego roku kalendarzowego, np. od 4 do 8 stycznia 2010 r. (5 dni), od 6 do 16 kwietnia 2010 r. (11 dni), od 14 do 23 czerwca 2010 r. (10 dni) i od 17 do 23 listopada 2010 r. (7 dni) – łącznie 33 dni.

[b]- A co będzie, gdy będę chorował dłużej?[/b]

Wówczas będziesz miał prawo do zasiłku chorobowego (art. 4 ustawy), który będzie wypłacał ci pracodawca, jeżeli jest uprawniony do wypłaty zasiłków, a jest do tego uprawniony, gdy zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.

Jeżeli pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 ubezpieczonych, wówczas zasiłek chorobowy będzie wypłacał ci oddział ZUS właściwy ze względu na adres siedziby twojego pracodawcy.

[srodtytul]Limit ma charakter jednoroczny[/srodtytul]

[b]- Jeżeli będę chorował w 2010 r. krócej niż 33 dni, to pozostała liczba dni z tego limitu zostanie przeniesiona na 2011 r.?[/b]

[b]Nie[/b], ponieważ okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby (33 lub 14 dni) jest limitem określonym dla danego roku kalendarzowego. Jeżeli w 2010 r. otrzymasz wynagrodzenie za czas choroby, np. za dziesięć dni, to w 2011 r. masz prawo do tego wynagrodzenia za okres do 33 (14) dni.

[b]- A jeżeli będę chorował bez przerwy na przełomie roku kalendarzowego?[/b]

Wówczas nadal obowiązuje powyższa zasada. Jeżeli np. zachorujesz pierwszy raz w 2010 r. 20 grudnia i choroba ta potrwa bez przerwy do 7 stycznia 2011 r., to za 2010 r. pracodawca wypłaci ci wynagrodzenie za czas choroby za 12 dni (od 20 do 31 grudnia) i za rok 2011 za siedem dni (od 1 do 7 stycznia).

W takim wypadku, gdy będziesz ponownie chorował w 2011 r., pracodawca wypłaci ci jeszcze wynagrodzenie za czas choroby do limitu 33 (14) dni.

[b]- Czy wynagrodzenie chorobowe w takim samym limicie otrzymam od każdego pracodawcy, jeżeli w ciągu roku zmienię zatrudnienie?[/b]

[b]Nie[/b]. Do wynagrodzenia za czas choroby w określonym limicie 33 (14) dni zachowujesz prawo w roku kalendarzowym bez względu na to, czy będziesz zatrudniony u jednego pracodawcy, czy podejmiesz zatrudnienie u innego pracodawcy.

Jeżeli np. będziesz zatrudniony do 31 marca 2010 r. w obecnym zakładzie pracy i w czasie tego zatrudnienia otrzymałaś z powodu choroby u swojego pracodawcy wynagrodzenie za czas choroby za dziesięć dni, a następnie od 16 kwietnia 2010 r. zatrudnisz się u nowego pracodawcy, to w razie choroby wypłaci ci on także wynagrodzenie za czas choroby nie więcej niż za 23 dni.

[b]- Skąd nowy pracodawca będzie wiedział, za jaki okres u poprzedniego otrzymywałem wynagrodzenie za czas choroby?[/b]

Ze świadectwa pracy z poprzedniej firmy, w którym powinna być informacja o pobieranym przez ciebie wynagrodzeniu za czas choroby.

[srodtytul]Ze zlecenia tylko zasiłek[/srodtytul]

- Czy gdybym wykonywał pracę na podstawie umowy-zlecenia, także miałabym prawo do wynagrodzenia za czas choroby?

[b]Nie[/b], ponieważ prawo do wynagrodzenia za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, na podstawie art. 92 kodeksu pracy, zachowują tylko pracownicy i osoby wykonujące pracę nakładczą (§ 12 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71181]rozporządzenia Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą, DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.[/link]) oraz osoby odbywające służbę zastępczą (art. 24 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171761]ustawy z 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej, DzU nr 223, poz. 2217 ze zm.[/link]).

Pozostali ubezpieczeni podlegający ubezpieczeniu chorobowemu, np. zleceniobiorcy lub osoby prowadzące pozarolniczą działalność, mają od pierwszego dnia choroby prawo do zasiłku chorobowego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

[srodtytul]Czasami bez wynagrodzenia[/srodtytul]

[b]- Czy wynagrodzenie za czas choroby otrzymam bez względu na okres zatrudnienia?[/b]

[b]Niestety, nie[/b], bo musisz mieć udokumentowany okres ubezpieczenia chorobowego trwający bez przerwy co najmniej 30 dni.

Taki warunek zawarty jest w przepisach dotyczących zasiłku chorobowego, który stosuje się także do wynagrodzenia za czas choroby. Oznacza to, że prawo do świadczeń z tytułu choroby uzyskasz dopiero od 31 dnia ubezpieczenia chorobowego.

[ramka][b]Przykład [/b]

Z 28-letnim pracownikiem zawarto umowę o pracę od 1 stycznia 2010 r. Przedtem nigdy nie pracował. Załóżmy, że od 24 stycznia do 4 lutego 2010 r. będzie chory.

Za okres od 24 do 30 stycznia 2010 r. nie będzie miał prawa do żadnych świadczeń z tytułu choroby ze względu na brak wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego. Uzyska je od 31 stycznia 2010 r.

Pracodawca wypłaci mu więc wynagrodzenie za czas choroby od 31 stycznia do 4 lutego 2010 r., tj. za pięć dni.

Jest to pierwsze pięć dni, za które pracownikowi wypłacono to wynagrodzenie z przysługujących mu 33 dni w 2010 r. Okres od 24 do 30 stycznia 2010 r., w którym pracownik nie ma prawa do świadczeń z tytułu choroby ze względu na okres wyczekiwania, jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy[/ramka]

[srodtytul]Jakie są zasady[/srodtytul]

Pamiętaj, że do wynagrodzenia za czas choroby stosuje się również:

- zasady dotyczące zaliczania poprzedniego okresu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między tym ubezpieczeniem a obecnym nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego,

- wyjątki, o których mowa w przepisach zasiłkowych, uprawniające do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania.

Zasadą jest, że do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

[b]Przykład [/b]

Załóżmy, że pracownik zawrze umowę o pracę od 1 marca 2010 r., a 14 marca stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby. Przed podjęciem tego zatrudnienia od 1 grudnia 2009 r. do 18 lutego 2010 r. wykonuje umowę-zlecenie i z tego tytułu podlega dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

W związku z tym że przerwa w ubezpieczeniu chorobowym z tytułu umowy-zlecenia i z umowy o pracę nie przekracza 30 dni, a łączny okres ubezpieczenia chorobowego z obydwu tych tytułów przekracza 30 dni, pracownik będzie miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby od pierwszego dnia niezdolności do pracy, tj. od 14 marca 2010 r.

[srodtytul]Nie zawsze obowiązuje okres wyczekiwania[/srodtytul]

[b]- A jakie są wyjątki?[/b]

Wyjątków jest kilka. Od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, bez okresu wyczekiwania, prawo do wynagrodzenia za czas choroby (zasiłku chorobowego) będziesz miał, jeśli jesteś absolwentem szkoły lub szkoły wyższej i zostaniesz objęty ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpisz do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub szkoły wyższej (tj. od daty podanej w świadectwie szkolnym lub od dnia złożenia egzaminu dyplomowego).

Ponadto nie będziesz czekać na prawo do wynagrodzenia za czas choroby, jeżeli:

- twoja niezdolność do pracy spowodowana będzie wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,

- będziesz podlegał ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo i udokumentujesz wcześniejszy, co najmniej dziesięcioletni, okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego (do okresu tego zalicza się także okresy obowiązkowego ubezpieczenia społecznego przed 1 stycznia 1999 r., które uprawniało do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, niezależnie od tego, jak długo trwały przerwy między okresami ubezpieczenia),

- będziesz posłem lub senatorem, a po zakończeniu kadencji przystąpisz do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni.

[srodtytul]Świadczenia mają różną wysokość[/srodtytul]

[b]- Czy jeżeli zachowuję prawo do wynagrodzenia za określony czas w roku kalendarzowym, oznacza to, że w razie choroby nic na tym nie tracę?[/b]

[b]Nie w każdym przypadku[/b]. Musisz bowiem wiedzieć, że wynagrodzenie za czas choroby pracodawca wypłaci ci w wysokości 80 proc. wynagrodzenia będącego jego podstawą wymiaru, bo tak stanowią przepisy kodeksu pracy i wtedy można mówić o pewnej stracie.

Jednocześnie przepisy te dopuszczają jednak możliwość wypłaty wyższego wynagrodzenia, ale zależy to tylko od decyzji pracodawcy, który w takim wypadku kieruje się przede wszystkim swoimi możliwościami finansowymi.

Natomiast niezależnie od decyzji pracodawcy wynagrodzenie za czas choroby powinien ci wypłacić w wysokości 100 proc., jeżeli twoja niezdolność do pracy będzie:

- spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,

- przypadała na okres ciąży,

- spowodowana poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

[b]- Czy w takiej samej wysokości otrzymam wynagrodzenie za czas choroby będąc w szpitalu, bo słyszałem, że wtedy jest obniżane do 70 proc.?[/b]

[b]Tak[/b]. Wynagrodzenie chorobowe za okres pobytu w szpitalu otrzymasz w wysokości co najmniej 80 proc. lub 100 proc. podstawy jego wymiaru. Obniżenie do 70 proc. dotyczy wyłącznie zasiłku chorobowego.

[ramka][b]Przykład[/b]

Załóżmy, że 26-letnia pracownica będzie chora od 8 lutego do 25 marca 2010 r. W tym od 8 do 18 marca 2010 r. będzie w szpitalu. Przysługuje jej wynagrodzenie za czas choroby za okres od 8 lutego do 12 marca 2009 r. (33 dni), w tym za okres pobytu w szpitalu w wysokości co najmniej 80 proc. podstawy wymiaru.

Za okres od 13 do 18 marca 2010 r. pracownicy należeć się będzie zasiłek chorobowy w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru ze względu na pobyt w szpitalu, a za dalszy okres choroby po pobycie w szpitalu, tj. od 19 do 25 marca 2010 r. w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru.[/ramka]

[srodtytul]Podstawa z reguły z 12 wcześniejszych miesięcy[/srodtytul]

[b]- Czy wynagrodzenie za czas choroby otrzymam w wysokości 80 proc. wynagrodzenia przysługującego mi w miesiącu, w którym zachoruję?[/b]

[b]Nie zawsze[/b]. Tak będzie, jeżeli otrzymujesz wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości i nie zmieniło się przynajmniej przez 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie. Jeżeli jednak w tym okresie twoje wynagrodzenie zostało podwyższone (obniżone) albo otrzymujesz wynagrodzenie w zmiennej wysokości (np. pracujesz na akord), to podstawą obliczenia wynagrodzenia za czas choroby będzie uśrednione wynagrodzenie, które zostało ci wypłacone za okres 12 miesięcy przed chorobą.

Musisz bowiem wiedzieć, że do obliczania wynagrodzenia za czas choroby stosuje się zasady określone dla zasiłku chorobowego, zgodnie z którymi podstawę wymiaru tych świadczeń (wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone ci za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jeżeli będziesz zatrudniony krócej, wówczas podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego będzie stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia.

Musisz także wiedzieć, że wynagrodzenie pracownika przyjmowane do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby (zasiłku chorobowego) to jego przychód po pomniejszeniu o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, finansowanych przez pracownika. Łączna kwota tych składek od 1 stycznia 2008 r. wynosi 13,71 proc. z przychodu.

[ramka][b]Przykład [/b]

Pracownica jest zatrudniona od pięciu lat w tym samym zakładzie pracy i otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie 3451,60 zł (przychód 4000 zł pomniejszony o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne 548,40 zł, tj. 13,71 proc.).

Od 4 do 12 stycznia 2010 r. była niezdolna do pracy z powodu choroby i za ten okres zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby.

Podstawę wymiaru tego wynagrodzenia stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres od stycznia do grudnia 2009 r., tj.

3451,60 zł (4000 zł – 548,40 zł = 3451,60 zł x 12 miesięcy = 41 419,20 zł : 12 miesięcy = 3451,60 zł).

Natomiast jego wysokość to

736,32 zł [(3451,60 zł x 80 proc.) : 30 = 92,04 zł x 8 dni = 736,32 zł].[/ramka]

[ramka][b]Przykład[/b]

Pracownik jest zatrudniony od 16 listopada 2009 r. W okresie od 8 do 16 lutego 2010 r. jest chory i ma z tego tytułu prawo do wynagrodzenia za czas choroby.

Podstawę wymiaru tego wynagrodzenia stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za grudzień 2009 r. i styczeń 2010 r. Wynagrodzenie za listopad 2009 r. do podstawy wymiaru nie zostanie przyjęte, ponieważ jest to wynagrodzenie za pierwszy niepełny miesiąc kalendarzowy zatrudnienia.

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Za grudzień 2009 r. jego przychód wyniósł 3200 zł, za styczeń 2010 r. 2860 zł.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby wynosi zatem 2614,58 zł i obliczyliśmy je następująco:

– przychód za grudzień 2009 r. w kwocie 3200 zł pomniejszyliśmy o kwotę składek wynoszącą 438,72 zł, zatem wynagrodzenie za ten miesiąc wyniosło 2761,28 zł,

– przychód za styczeń 2010 r. w kwocie 2860 zł pomniejszyliśmy o kwotę składek wynoszącą 392,11 zł, zatem wynagrodzenie za ten miesiąc wyniosło 2467,89 zł,

– łącznie wynagrodzenie za grudzień 2009 r. i styczeń 2010 r. wyniosło

5229,17 zł (2761,28 zł + 2467,89 zł),

a przeciętne miesięczne wynagrodzenie za te miesiące będące podstawą wymiaru wynagrodzenia za czas choroby to

2614,59 zł (5229,17 zł : 2 miesiące).

Samo wynagrodzenie chorobowe wynosi natomiast

627,48 zł [{2614,59 zł x 80 proc.) : 30 = 69,72 zł x 9 dni = 627,48 zł].[/ramka]

Gdy oprócz wynagrodzenia podstawowego otrzymuję od pracodawcy także premie i nagrody, to moje wynagrodzenie za czas choroby zostanie powiększone o te dodatkowe składniki wynagrodzenia?

Nie zawsze. W tym wypadku do wynagrodzenia za czas choroby stosuje się także przepisy dotyczące zasiłku chorobowego, a zgodnie z nimi przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku nie uwzględnia się takich składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.

Jeżeli zatem otrzymujesz np. miesięczne premie, które nie są uzależnione od twojej nieobecności w pracy z powodu choroby i tym samym zachowujesz do nich prawo za okresy pobierania zasiłków, to nie zostaną one uwzględnione w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby.

Jeżeli natomiast przyznanie i wypłata nagrody lub premii będzie uzależnione od absencji w pracy z powodu choroby i wtedy, gdy chorujesz, otrzymujesz te składniki wynagrodzenia pomniejszone, to powinny zostać uwzględnione w podstawie wymiaru świadczeń z tytułu choroby.

[srodtytul]Dodatkowy czas z dzieckiem jest płatny[/srodtytul]

[b]- Czy gdybym chciała dłużej opiekować się dzieckiem, to muszę skorzystać z urlopu wychowawczego?[/b]

Tak było do 31 grudnia 2009 r., natomiast od 1 stycznia 2010 r. możesz wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na okres jeszcze tygodnia albo dwóch tygodni. To będzie zależało od ciebie.

Maksymalnie dodatkowy urlop macierzyński wynosi bowiem dwa tygodnie, a jest udzielany jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

We wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego powinnaś zatem dokładnie wskazać okres, w którym zamierzasz z niego korzystać, i pamiętać o tym, że urlop dodatkowy może być przyznany bezpośrednio po okresie urlopu podstawowego.

Musisz także wiedzieć, że wniosek o dodatkowy urlop macierzyński powinien zostać złożony w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Jeżeli jednak nie dochowasz tego terminu, a pracodawca mimo to udzieli ci dodatkowego urlopu, to za ten okres także otrzymasz zasiłek macierzyński.

Po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jeżeli nadal nie chcesz wrócić do pracy i zamierzasz być z dzieckiem w domu, możesz wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie urlopu wychowawczego.

[b]- Czy prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje także ojcu dziecka?[/b]

[b]Tak[/b], ale tylko w dwóch przypadkach, tj. gdy pracownica:

- wykorzysta przysługujący jej urlop macierzyński (podstawowy) w pełnym wymiarze i nie zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego,

- zrezygnuje z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni, a z pozostałej części tego urlopu będzie korzystał pracownik ojciec wychowujący dziecko.

We wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, oprócz okresu, w którym pracownik zamierza korzystać z dodatkowego urlopu i zasiłku macierzyńskiego (w wymiarze odpowiednio jednego tygodnia lub jego wielokrotności), powinien także wskazać datę zakończenia urlopu macierzyńskiego i pobierania zasiłku macierzyńskiego przez pracownicę matkę dziecka.

[srodtytul]Za ojcowski i adopcyjny też są pieniądze[/srodtytul]

[b]- Słyszałam także o urlopie ojcowskim. Kiedy on przysługuje i czy jest płatny?[/b]

Rzeczywiście, od 1 stycznia 2010 r. pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do tygodniowego urlopu ojcowskiego, za który przysługuje mu zasiłek macierzyński. Ten urlop należy się niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego matce dziecka i może być wykorzystany w dowolnym okresie, pod warunkiem że dziecko nie ukończy 12 miesięcy życia.

Ojciec może zatem wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego także w tym samym czasie, gdy matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego albo z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a nawet po zakończeniu tych urlopów.

Urlop ojcowski będzie przysługiwał także ojcu dziecka, jeżeli to on korzystał z urlopu macierzyńskiego, gdy matka dziecka po 14 tygodniach przerwała ten urlop, albo gdy korzystał z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jeżeli matka dziecka z niego nie skorzystała.

Ponieważ należy się do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia, to ojciec może skorzystać z niego także na dziecko urodzone przed 1 stycznia 2010 r., np. 15 maja 2009 r. W tym wypadku urlop ojcowski może być udzielony na wniosek ojca dziecka w dowolnym, wybranym przez niego okresie, przypadającym między 1 stycznia a 14 maja 2010 r.

W celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, oprócz wniosku o udzielenie tego urlopu, ojciec dziecka musi złożyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i oświadczenie, że zasiłek macierzyński za taki urlop nie został pobrany z innego tytułu.

[b]- A co z dziećmi przyjętymi na wychowanie?[/b]

Jeżeli zdecydujesz się przyjąć dziecko na wychowanie i wystąpisz do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjmiesz dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem), masz prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Za czas jego trwania otrzymasz zasiłek macierzyński.

Po wykorzystaniu tego urlopu możesz także skorzystać z dodatkowego, płatnego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

- do dwóch tygodni w razie przyjęcia na wychowanie jednego dziecka,

- do trzech tygodni – jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka.

[srodtytul]Bez wyjątków 100 proc.[/srodtytul]

[b]- Czy zasiłek macierzyński wypłaca się tak jak wynagrodzenie za czas choroby w wysokości 80 proc.?[/b]

[b]Nie.[/b] Zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, za okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zawsze w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustala się na takich samych zasadach jak zasiłek chorobowy.

[ramka][b]Reguły, które stosujemy lub nie do wynagrodzenia chorobowego[/b]

Wynagrodzenie za czas choroby:

- nie ulega, tak jak zasiłek chorobowy, obniżeniu o 25 proc. z powodu niedostarczenia zaświadczenia lekarskiego do pracodawcy w terminie siedmiu dni od daty jego otrzymania,

- oblicza się na zasadach obowiązujących dla zasiłku chorobowego,

- wypłaca się za każdy dzień niezdolności do pracy, w tym również za niedziele i święta oraz inne dni ustawowo wolne od pracy objęte zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA,

- nie przysługuje i następuje jego utrata w przypadkach określonych dla zasiłku chorobowego, w których pracownik nie ma prawa do tego zasiłku,

- nie przysługuje, jeżeli niezdolność pracownika do pracy jest następstwem wypadku przy pracy lub stwierdzonej choroby zawodowej;

wówczas pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, nawet gdy wynagrodzenie za czas choroby nie zostało mu w danym roku kalendarzowym jeszcze wypłacone.[/ramka]

[ramka][b]Dokumenty, które trzeba przedstawić[/b]

Aby otrzymać wynagrodzenie za czas choroby, musisz dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza na druku ZUS ZLA. Ponadto, jeżeli istnieją okoliczności uprawniające cię do tego wynagrodzenia w wysokości 100 proc., musisz przedstawić na to stosowne dowody, tj.

- zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży, gdy niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na okres ciąży,

- kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy,

- zaświadczenie lekarskie, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.[/ramka]

[ramka][b]Gdzie szukać przepisów[/b]

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=16CE313132751414394A91DEB4DDED31?n=1&id=76037&wid=337521]ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link],

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link],

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=79145]rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.)[/link].[/ramka]

[i][b]CZYTAJ WIĘCEJ W PORADNIKU "[link=http://www.rp.pl/temat/419499.html]ILE PŁACI SZEF[/link]"[/b][/i]