- Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. W lipcu złożyliśmy skargę do sądu na decyzję ZUS w sprawie odmowy ustalenia ratalnej spłaty składek. Problem w tym, że nie została nawet rozpoznana merytorycznie, bo sąd zarzucił wadliwe złożenie pełnomocnictwa przez radcę prawnego – rzekomo brak było daty i miejsca sporządzenia odpisu, a sąd przysłał wezwanie do uzupełnienia braków. Czy można podważyć odrzucenie skargi? – pyta czytelnik.
Szanse na zakwestionowanie postanowienia sądu o odrzuceniu skargi są znikome. Rozwiązaniem może być ponowne złożenie przez spółkę wniosku o rozłożenie zaległych składek na raty.
Czytaj także: Pełnomocnik złoży i podpisze deklarację za podatnika
Jak wynika ze stanu faktycznego, spółka ubiega się w ZUS o rozłożenie płatności zaległych składek na raty. Taką możliwość przewiduje art. 29 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1778 ze zm.). Określa on, że ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie, ZUS może – na wniosek dłużnika – odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Udzielenie każdej z tych ulg następuje w formie umowy.
Od zaległych składek, które rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie ulgi. Nalicza się jednak opłatę prolongacyjną w wysokości 50-proc. wartości odsetek.
Braki odpisu...
Jak wynika z opisu, sąd dostrzegł wadliwość proceduralną w postępowaniu spółki reprezentowanej przez pełnomocnika – radcy prawnego, bowiem w sposób nienależyty sporządzono odpis tego dokumentu. Zapewne więc spółka (pełnomocnik) została wezwana do złożenia pełnomocnictwa pod rygorem odrzucenia skargi.
Aby jednak zająć konstruktywne stanowisko w podanym zakresie przedmiotowym, niezbędne jest odwołanie się do stosownych regulacji ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1302; dalej: ppsa). Art. 58 § 1 ppsa stanowi, że sąd odrzuca skargę, gdy w wyznaczonym terminie nie uzupełniono jej braków formalnych.
... to odrzucenie skargi
Na kanwie tego przepisu wykształciło się bogate orzecznictwo sądowe. Przykładowo, Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 23 maja 2017 r. (II GZ 367/17) podkreślił, że: Nieuzupełnienie przez pełnomocnika strony braku formalnego skargi, w sytuacji gdy brak był istotny, a wezwanie precyzyjne i prawidłowo doręczone, obliguje wojewódzki sąd administracyjny do odrzucenia skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 718 ze zm.), nie dając żadnego w tym względzie wyboru.
W dalszej kolejności przytoczyć należy treść art. 46 § 3 oraz art. 37 § 1 ppsa. Z tych regulacji prawnych wynika, że do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo lub jego wierzytelny odpis, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który w danej sprawie nie złożył jeszcze tych dokumentów przed sądem. Pełnomocnik ma obowiązek dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa przy pierwszej czynności procesowej.
Własna parafka
Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. W razie wątpliwości sąd może zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony.
W oparciu o przywołane regulacje prawne pomocne może być stanowisko, które Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zajął w postanowieniu z 18 lipca 2018 r. (III SA/Po 370/18). Tu również przedmiotem sprawy była ocena ważności odpisu pełnomocnictwa, zawierającego jedynie sformułowanie „za zgodność" i podpis pełnomocnika. Zdaniem sądu nie spełniało to waloru poświadczenia.
W uzasadnieniu sąd ten stwierdził m.in., że pełnomocnik: Wprawdzie przedłożył (...) kserokopię dokumentu pełnomocnictwa, jednak nie może być ona uznana za jego wierzytelny odpis, gdyż nie zawiera poświadczenia spełniającego wymogi z art. 4 ust. 1b ustawy z 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1184), dodanego na mocy art. 3 ustawy z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy w zakresie uwierzytelniania dokumentów (DzU z 2009 r. nr 216, poz. 1676). Stosownie do tej ostatniej regulacji adwokat ma prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem w zakresie określonym odrębnymi przepisami. Poświadczenie powinno zawierać podpis adwokata, datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie – również godzinę dokonania czynności. Jeżeli dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki lub uszkodzenia) adwokat stwierdza to w poświadczeniu. Tymczasem na przedłożonej kserokopii dokumentu pełnomocnictwa znajduje się podpis adwokata, brak jest jednakże wyraźnego oświadczenia, z którego wynikałoby poświadczenie za zgodność z oryginałem, a także daty i miejsca jego sporządzenia."
Nie tylko adwokat
Analiza sądu dotyczyła pełnomocnika będącego adwokatem. Jednak art. 6 ust. 3 ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1870 ze zm.) zawiera przepis o bliźniaczej treści.
Przewiduje on, że radca prawny ma prawo sporządzać poświadczenia odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem w zakresie określonym odrębnymi przepisami. Poświadczenie powinno zawierać podpis radcy prawnego, datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie – również godzinę dokonania czynności. Jeżeli dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki lub uszkodzenia), radca prawny stwierdza to w poświadczeniu.
Finalnie sąd uznał, że spółka (pełnomocnik) nie wykonała właściwie wezwania sądu, ponieważ odpis pełnomocnictwa nie zawierał m.in. daty oraz miejsca jego sporządzenia.
- Marcin Nagórek, radca prawny