O zamieszaniu wokół obowiązującej od 30 kwietnia ulgi na start, która zwalnia z przymusu płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności, pisaliśmy wczoraj. W połowie lipca oddział ZUS w Gdańsku wydał interpretację, z której wynika, że przedsiębiorcy korzystający z nowych ulg nie będą traktowani przez ZUS jako przedsiębiorcy, ale zleceniobiorcy. A skoro tak, to od zapłaconych im pieniędzy kontrahenci będą musieli odprowadzać składki. Ta interpretacja podważa ideę ulgi na start, która miała zmniejszyć obciążenia przedsiębiorcy i zwiększyć szanse na przetrwanie w najtrudniejszym, początkowym okresie działalności firmy. Kontrahenci siłą rzeczy unikaliby bowiem zawierania umów z przedsiębiorcami korzystającymi z ulgi na start. Jednak prawidłowość interpretacji oddziału ZUS w Gdańsku potwierdził Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Centrali ZUS w Warszawie.
Doniesienia mediów o interpretacji ZUS wywołały prawdziwą burzę wśród przedsiębiorców. Głos zabrały Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jak wyjaśnia MRPiPS i MPIT w komunikacie opublikowanym na swoich stronach internetowych zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start.
- Zgodnie z Prawem przedsiębiorców, w okresie korzystania z ulgi na start przedsiębiorcy nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dotyczy to świadczenia usług i realizowania zleceń w ramach tej działalności - czytamy na stronie resortu rodziny i pracy.
Autorzy komunikatu wskazują, że w czasie korzystania z ulgi na start zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności ma charakter dobrowolny i następuje na wniosek przedsiębiorcy. Po szczegółowe informacje na temat zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym odsyłają na stronę internetową ZUS.
Tam znajdziemy dziś wyjaśnienie, że umowa agencyjna, umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, może być uznana co do zasady jako wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem że:
- jej przedmiot jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności,
- osiągane przychody są opodatkowane jako przychód z działalności gospodarczej.
W takim przypadku umowy cywilnoprawne zawarte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie stanowią odrębnego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Zleceniodawcy nie mają zatem obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start, o ile spełnione są wymienione warunki.