Aktualizacja: 13.08.2018 13:48 Publikacja: 12.08.2018 16:44
Foto: 123RF
Sąd Najwyższy zajął się ostatnio problemem osób, które pewnie już nie myślą o prowadzonej przed laty działalności gospodarczej. Może się teraz okazać, że o obowiązku wykreślenia jej z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przypomni im ZUS. Takie przypomnienie może być bolesne, szczególnie jeśli zażąda nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych zaległych składek. Biorąc pod uwagę, że w ewidencji jest obecnie 2 410 778 wpisów przedsiębiorców ze statusem „aktywny", a w ewidencji ZUS tylko 2 175 393 opłacających składki, brakujące 235 tys. przedsiębiorców może spodziewać się komplikacji.
Nowy rok to wiele zmian dla przedsiębiorców. Jedną z nich są nowe kwoty składek na ubezpieczenia społeczne. W 2025 roku przewidziano podwyżki.
Niektórzy płatnicy po złożeniu wniosku o zwolnienie z opłacania składek, nazywane wakacjami składkowymi, otrzymali informację z ZUS-u o konieczności jego korekty. Jak poprawić wniosek w PUE ZUS?
Przedsiębiorcy i księgowi liczyli na uproszczenie zasad liczenia firmowej składki zdrowotnej. Na razie się na to nie zanosi – mówi Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych, właścicielka biura rachunkowego.
Blisko 837 tys. wnioskujących o wakacje składkowe ma już przyznaną ulgę. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika w PUE ZUS (eZUS). Jeszcze dziś wieczorem płatnicy otrzymają tam dodatkowe potwierdzenie - poinformował w środę 18 grudnia ZUS.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile na PUE/eZUS korespondencję w tej sprawie. Jak wyjaśnia ZUS, większość otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego. W środę, 18 grudnia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje informowanie pierwszych przedsiębiorców o przyznaniu tej ulgi.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Wynajem długoterminowy przynosi firmie korzyści nie tylko w postaci braku konieczności ponoszenia znacznych kosztów zakupu floty. Zapewnia dodatkowo przewidywalne – i stałe przez cały okres umowy – koszty przeglądów, napraw, ubezpieczenia oraz usług dodatkowych.
Nowy rok to wiele zmian dla przedsiębiorców. Jedną z nich są nowe kwoty składek na ubezpieczenia społeczne. W 2025 roku przewidziano podwyżki.
Frankowicze wygrywają ponad 90 proc. spraw z bankami. Jednak wciąż nie brakuje wyzwań, w szczególności związanych z odblokowaniem sądowych wydziałów frankowych i przyspieszeniem postępowań.
Rozkładanie zaległości składkowych na raty, ochrona kobiet w ciąży przed zwolnieniem i pomniejszanie świadczeń w razie wcześniejszej emerytury – to przykładowe zagadnienia, których dotyczyły kluczowe orzeczenia z obszaru prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Przedstawiamy listę tych najważniejszych.
Perturbacje związane z wyborem nowego prezydenta mogą spowodować, że cały proces decyzyjny państwa, nominacyjny, legislacyjny, kontroli nad armią i sprawami międzynarodowymi, się zatnie. Nie warto zbliżać się do tak apokaliptycznego scenariusza.
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wydała stanowisko w związku z "atakami rządu na Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego".
Konsumenci nie chcą kupować elektrycznych aut i koncernom samochodowym grożą wielkie kary. Domagają się od KE ich zawieszenia.
Wydatki na spotkania świąteczne mają na celu zintegrowanie pracowników, a więc mogą pozytywnie wpływać na przychody firmy. Dlatego można je zaliczyć do podatkowych kosztów. Jednak nie wszystkie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas