Aktualizacja: 19.10.2017 06:00 Publikacja: 19.10.2017 06:00
Foto: AdobeStock
Jeśli dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy ustanie, bo nie opłacił na czas należnych składek, to aby ponownie mógł zostać objęty tym ubezpieczeniem, musi złożyć wniosek o objęcie tym ubezpieczeniem. Powinien się jednak liczyć z tym, że zanim ponownie nabędzie prawo do zasiłku chorobowego za okres zwolnienia lekarskiego, musi najpierw minąć tzw. okres wyczekiwania, czyli 90 dni pozostawania w tym ubezpieczeniu. Takie ograniczenie wynika z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Dotyczy on tylko osób, które do ubezpieczenia chorobowego zgłaszają się dobrowolnie. Przykładowo, pracownik nabywa prawo do świadczeń już 31. dnia od rozpoczęcia ubezpieczenia, a jeśli ma co najmniej 10-letni staż pracy, to może korzystać z prawa do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia zatrudnienia. Trzeba zaznaczyć, że do okresu wyczekiwania dolicza się wcześniejsze okresy ubezpieczenia chorobowego, jeśli przerwa między okresami podlegania temu ubezpieczeniu nie trwa dłużej niż 30 dni.
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Wykonywanie pracy przez pracownika w różnych miejscowościach, do czego zobowiązuje go umowa o pracę, nie stanowi...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Tak wynika z przyjętej prze...
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja muszą...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas