Firma jako wkład do spółki bez wpływu na procent składki wypadkowej

Osobowa spółka jawna, do której wkład na pokrycie udziałów w postaci swojego przedsiębiorstwa wniosła osoba fizyczna, zachowuje prawo do opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej obowiązującej tę osobę fizyczną, jeżeli nie ustalono zmiany okoliczności , o których mowa w art. 28, art. 29 i art. 30 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Publikacja: 23.02.2017 04:50

Firma jako wkład do spółki bez wpływu na procent składki wypadkowej

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Tak orzekł Sąd Najwyższy już w wyroku z 25 maja 2010 r. (I UK 8/10).

Dla przedsiębiorców zobowiązanych do opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe niezwykle istotną kwestią jest prawo do sukcesji stopy procentowej wymiaru składki w razie wszelkiego rodzaju przekształceń podmiotowych. Kwestia ta dotyczy w szczególności popularnej w ostatnich latach praktyki przekształcenia indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę w celu ograniczania ryzyk gospodarczych i optymalizacji ekonomicznej. Jednak ZUS do dziś niejednokrotnie kwestionuje prawo nowoutworzonej spółki osobowej (np. jawnej, komandytowej), gdy jako aport zostało wniesione przedsiębiorstwo osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, do opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości, do której zobowiązany był dotychczas przedsiębiorca.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
ZUS
Odszkodowanie uzupełniające z kodeksu cywilnego bez składek
ZUS
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Kto zyska, kto straci?