Jeśli ZUS nie zwróci nienależnie opłaconych składek w tych terminach, musi naliczyć odsetki za zwłokę. Przysługują one od dnia złożenia wniosku do dnia dokonania zwrotu.

Musi być podanie

Składając wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek, można skorzystać z wzoru zamieszczonego na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl). Powinien on trafić do właściwej jednostki terenowej ZUS (oddziału albo inspektoratu). Można go złożyć osobiście, listownie albo za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

We wniosku należy wskazać, czy zwrot ma nastąpić bezgotówkowo na rachunek bankowy, czy gotówkowo na wskazany adres. Zwrot w formie bezgotówkowej jest możliwy, jeśli podany we wniosku numer rachunku bankowego płatnika jest prawidłowy.

Istotne terminy

Dla płatnika ważne jest to, że ZUS zwróci mu nienależnie opłacone składki, jeśli nie nastąpiło przedawnienie prawa do ich zwrotu. Nienależnie opłacone składki, których wpłata nastąpiła od 1 stycznia 2012 r., ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat od dnia:

- otrzymania zawiadomienia z ZUS o kwocie nienależnie opłaconych składek,

- dokonania wpłaty, gdy nie było zawiadomienia.

Natomiast składki nienależnie opłacone do 31 grudnia 2011 r. mogą być zwrócone do 31 grudnia 2016 r., jeśli nie nastąpiło ich przedawnienie zgodnie z wcześniejszymi przepisami. 1 stycznia 2017 r. następuje przedawnienie prawa do ich zwrotu. Nienależnie opłacone składki najpierw są zaliczane na poczet zadłużenia, następnie na składki bieżące, a w dalszej kolejności – na przyszłe. Nie przedawnia się prawo zaliczenia nienależnie opłaconych składek na poczet składek bieżących lub przyszłych.

—oprac. pracownicy ZUS