Aktualizacja: 22.02.2016 19:11 Publikacja: 22.02.2016 18:49
Foto: 123RF
Rz: Jak pani ocenia nowe przepisy dotyczące oskładkowania zleceń?
Joanna Torbé: Uważam, że są absolutnie nieprzystosowane do rzeczywistości. Obciążają odpowiedzialnością przedsiębiorców, mogą mieć niekorzystne efekty dla ubezpieczonych i odbiją się na samym ZUS, który już niedługo zostanie zalany wnioskami o sprawdzenie, czy płatnicy prawidłowo rozliczyli składki.
Podatnicy, którzy skorzystali z tzw. wakacji składkowych w grudniu 2024 roku muszą rozliczyć otrzymaną ulgę do 20 stycznia.
Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.
Nie będzie oskładkowania umów zleceń w formie, w której była ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy - taką informację przekazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jan Szyszko.
W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał 23 tys. decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych. Zakład uspokaja jednak, że niektóre odmowy mogą mieć źródło w algorytmie systemu i zapewnia, że jako takie zostaną rozstrzygnięte na korzyść przedsiębiorców.
Z uwagi na fakt, iż wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu za pracę zdalną nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT, nie musi zostać też wliczona do podstawy wymiaru składek.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Jeżeli temperatura powietrza przekroczy 32 st. C, niektórych prac na zewnątrz nie będzie można wykonywać. W przypadku prac w pomieszczeniach, temperatura graniczna powyżej której nie będzie można wykonywać żadnych prac to 35 st. C. Takie zmiany w zasadach BHP zaproponowało ministerstwo pracy. Projekt jest na etapie uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Zgłoszono sporo krytycznych uwag.
Przepisy przejściowe nie dają prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego rodzicom, którzy w dniu wejścia w życie przepisów będą przebywać na urlopie rodzicielskim.
Pracownik zatrudniony w Polsce podczas zagranicznej delegacji nadal może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym, jeśli ZUS poświadczy mu dokument A1. Jak się o niego starać i jakie sankcje grożą za jego brak?
Na wniosek pracownika firma powinna mu wydać kopie dotyczących go dokumentów. W jakim terminie i formie trzeba to zrobić? Jak postąpić, gdy teczka zaginęła lub uległa zniszczeniu?
Potwierdzenie wyrokiem karnym popełnienia przestępstwa przez pracownika może znacznie ułatwić firmie proces przed sądem pracy. Które wyroki sądu karnego i w jakim zakresie musi uwzględnić sąd pracy?
Wysłanie wypowiedzenia e-mailem jest możliwe i skuteczne. Nie zawsze jednak prawidłowe. Kogo pracodawca może zwolnić wysyłając elektroniczne pismo?
Pracownik uprawniony do renty to osoba niepełnosprawna, której przysługują dodatkowe przywileje. Wiążą się z tym obowiązki dla służb kadrowo-płacowych, z których nie zawsze się one wywiązują.
Obowiązek utworzenia funduszu socjalnego (zfśs) zależy od stanu zatrudnienia. Ale pracodawca może zwolnić się z tego obowiązku, chyba że należy do sektora budżetowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas