Aktualizacja: 02.10.2015 02:00 Publikacja: 02.10.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
Katarzyna ?Dulewicz, radca prawny, partner ?w kancelarii CMS
Foto: Rzeczpospolita
Z jednej strony ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech słusznie zakłada, że osoba pobierająca zasiłek macierzyński, a więc spędzająca część czasu z dzieckiem, jest w stanie samodzielnie sprawować nad nim opiekę. W takiej sytuacji korzystanie z niani nie jest koniecznością, lecz jedynie formą dodatkowej pomocy jednemu z rodziców. Stąd pomysł ustawodawcy, aby wyłączyć możliwość jednoczesnego pobierania zasiłku i finansowania składek ZUS za nianię. Z drugiej strony nowela z 2013 r. nie pozostawia miejsca na sytuacje, w których rodzic dziecka, mimo że pobiera zasiłek i pozostaje w domu, nie ma faktycznej możliwości opieki nad maluchem, np. ze względu na drugą ciążę i przeciwwskazanie do dźwigania ciężarów. Ustawodawca wprowadził tym samym system zero-jedynkowy, zapominając o pozostawieniu furtki na sytuacje szczególne.
Przedsiębiorcy mogą już składać wniosek o wakacje składkowe przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak wypełnić wniosek RWS.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Korzyść polegająca na oddaniu pracownikom w użytkowanie rowerów elektrycznych podlega wliczaniu do podstawy wymiaru składek.
Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Osoby prowadzące firmę przez miesiąc w roku nie będą płacić składek do ZUS. Wniosek o ulgę mogą w tym roku złożyć jednak tylko w listopadzie.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność między 2 kwietnia, a 1 maja 2024 r. i korzystają z ulgi na start mogą załapać się na wakacje składowe. Muszą tylko zrezygnować z tej ulgi przed 1 listopada 2024 r.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Jednym z obowiązków pracodawcy jest utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli warunki pracy nie są zgodne z przepisami BHP, pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków.
W okresie rozliczeniowym obejmującym miesiąc pracodawca może zlecić pracownikowi do 32 godzin pracy nadliczbowej. Skąd wynika to ograniczenie i czy jest bezwzględnie wiążące?
Czy do stawki wynagrodzenia minimalnego w 2025 r. pracodawca może jeszcze wliczyć inne składniki niż płaca zasadnicza? Od kiedy zaczną obowiązywać zmiany i na czym będą polegały?
Jeśli urlop nie przedawni się do dnia rozwiązania stosunku pracy, przekształca się w ekwiwalent pieniężny. Jak w takiej sytuacji liczyć bieg terminu przedawnienia prawa do ekwiwalentu?
Do 19 proc. skurczyła się w maju różnica między medianą wynagrodzeń a średnią płacą w gospodarce narodowej. I była najmniejsza od stycznia tego roku.
Rząd planuje dopuścić możliwość przebywania na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i pracy w tym samym czasie w innym miejscu.
Wzrost minimalnego wynagrodzenia w wysokości zaproponowanej przez rząd będzie mieć negatywne konsekwencje dla firm. Tak uważa 77 proc. prawników.
Zwłoka w weryfikacji struktury wynagrodzeń i dokonaniu wartościowania stanowisk pracy może się odwrócić przeciwko pracodawcy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas