Korekta dokumentów dla ZUS bez urzędniczej samowolki

Nieścisłości w rozliczeniach płatnik musi poprawić, nawet gdy składki się przedawniły. Błędy trzeba prostować zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie pierwotnych rozliczeń. ZUS nie może żądać opłat tylko dlatego, że w dniu złożenia korekt obowiązują już zmienione zasady.

Publikacja: 13.03.2015 05:50

Termin na korektę to 7 lub 30 dni od ujawnienia błędu

Termin na korektę to 7 lub 30 dni od ujawnienia błędu

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi – mawiał Napoleon Bonaparte. Skoro każdy ma prawo do pomyłki, to powinien mieć też i możliwość jej naprawienia. Jeśli płatnik nieprawidłowo rozliczy składki, ma nie tylko obowiązek, ale też prawo skorygować złożoną dokumentację. Nawet gdy między pierwotnym dokumentem a jego poprawioną wersją minęło kilka miesięcy lub lat, to i tak musi się trzymać przepisów obowiązujących w okresie, za który się pierwotnie rozliczył. Ta zasada działa w dwie strony. Również ZUS przy sprawdzaniu poprawności skorygowanych dokumentów i – siłą rzeczy – składek musi brać pod uwagę przepisy, które obowiązywały w dniu złożenia pierwotnych dokumentów. O tej – wydawałoby się – oczywistej zasadzie przypomniał ostatnio Sąd Najwyższy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama