Na podjęcie decyzji o abolicji zostały już tylko cztery miesiące. Wnioski o umorzenie długu z okresu między 1 stycznia 1999 r. a 28 lutego 2009 r. można składać do 15 stycznia 2015 r.

Dotychczas ZUS umorzył zaległości na łączną kwotę ponad 463 milionów złotych. To zaledwie 1/4 należności, o których darowanie prosili przedsiębiorcy. Czy jest o co zabiegać? Niewątpliwie. Jednak przed podjęciem formalności warto znać wszystkie abolicyjne za i przeciw. Zdarza się, że w konkretnej sytuacji lepiej zapłacić zaległości, rozkładając je na raty.

Przedsiębiorca z zaległościami na koncie zusowskim ma do wyboru kilka opcji na zredukowanie długu. W zależności od sytuacji finansowej firmy, rodzaju zaległości i okresu, którego dotyczy zadłużenie, może się zdecydować na abolicyjne umorzenie długu albo rozłożenie go na raty. Każda droga do pozbycia się obciążenia finansowego ma swoje wady i zalety.

Wariant 1. Umorzenie składek

Na abolicyjne darowanie zusowskich należności może liczyć biznesmen, który zalega z opłatami za okres od stycznia 1999 r. do lutego 2009 r. Wniosek mogą złożyć także spadkobiercy dłużnika i osoby trzecie, które mają decyzję ZUS o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika za ten okres.

ZUS może umorzyć składki na własne ubezpieczenia przedsiębiorcy (emerytalno-rentowe, wypadkowe, zdrowotne i na Fundusz Pracy), a także naliczone od nich odsetki za zwłokę, opłatę prolongacyjną i dodatkową, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne.

Abolicja składek zdrowotnych i na Fundusz Pracy możliwa jest wyłącznie wtedy, gdy ZUS umorzy składki społeczne. Samodzielna redukcja zaległości na NFZ nie jest możliwa. To niestety oznacza, że z dobrodziejstwa ustawy nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy dorabiali do renty czy emerytury. Oni ?z racji prowadzenia własnego biznesu zobowiązani są jedynie do opłacania składki zdrowotnej. Jeśli jej nie opłacali, nie skorzystają z abolicji.

Pozostali ubezpieczeni, aby pozbyć się składkowego balastu, muszą złożyć właściwy wniosek w swoim oddziale ZUS. Pismo musi tam trafić najpóźniej 15 stycznia 2015 r. (liczy się data stempla pocztowego). Warunkiem darowania długu jest nieposiadanie na dzień wydania decyzji abolicyjnej zadłużenia z tytułu należności niepodlegających umorzeniu.

Na wyrozumiałość nie ma co liczyć osoba, która nie zapłaci składek za swoich ubezpieczonych. Trzeba je uregulować w ciągu 12 miesięcy od uprawomocnienia się wcześniej wydanej decyzji dotyczącej spłaty zadłużenia.

Ubiegając się o abolicję, trzeba pamiętać o wszystkich konsekwencjach takiego ruchu. Niewątpliwą korzyścią jest redukcja zadłużenia – ale tylko w części należnej za przedsiębiorcę. Jednocześnie należy pamiętać, że ustalając prawo i wysokość emerytury czy renty, ZUS pominie okresy, za które zaległości umorzy. W skrajnych wypadkach może to nawet doprowadzić do zamknięcia drogi do skutecznego ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Dlaczego? Przedsiębiorca po trzydziestce, ubiegający się o to świadczenie, musi wykazać się pięcioletnim okresem składkowym i nieskładkowym przypadającym w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Zgromadzenie takiej puli może być trudne, gdy przedsiębiorca ubiega się o abolicję za cały dopuszczalny dziesięcioletni okres.

Wariant 2. Układ ratalny

Alternatywą abolicji, a czasem po prostu koniecznością, jest rozłożenie składkowych zaległości na raty. Umowa o układzie ratalnym umożliwi uregulowanie zaległości w dłuższym czasie, bez widma ich egzekucyjnego dochodzenia. Harmonogram spłaty zadłużenia, określający m.in. liczbę rat, uzależniony jest od płatniczych możliwości przedsiębiorcy.

Takie rozwiązanie pozwoli na dalsze funkcjonowanie firmy na rynku. Jeśli ZUS uwzględni wniosek o tę ulgę, przestaje naliczać odsetki od długu. Jednak do składek, które rozłoży na raty, doliczy opłatę prolongacyjną – czyli w praktyce 50 proc. stawki odsetek za zwłokę.

Rozłożenie spłaty zadłużenia na raty powoduje zawieszenie wcześniej wszczętych i niezakończonych postępowań egzekucyjnych, dotyczących należności objętych ulgą.

ABOLICJA SKŁADKOWA

Wady:

UKŁAD RATALNY

Wady: