Tak uznał gdański oddział ZUS ?w decyzji 224/2014 z 11 czerwca 2014 r. (DI/100000/43/516/?2014).
Wnioskodawczyni poprosiła ZUS o indywidualną interpretację w sprawie odprowadzania składek społecznych od prowadzonej działalności gospodarczej w trakcie przebywania przez nią na urlopie rodzicielskim ?z etatu. We wniosku wskazała, że przebywa na takim urlopie ?i jednocześnie ma umowę o pracę. Do pracy planuje wrócić na pół etatu na warunkach określonych w art. 1821a § 1 w zw. z art. 1821 § 5 k.p. Jednocześnie chce odwiesić prowadzoną działalność. Przed jej zawieszeniem opłacała z niej jedynie składkę zdrowotną. Pozostałe składki opłacane zaś były z umowy o pracę.
Wątpliwości przedsiębiorcy dotyczyły tego, czy musi regulować składki społeczne i zdrowotną od prowadzonej jednocześnie działalności gospodarczej ?w czasie urlopu rodzicielskiego. Wskazała, że podczas niego pracuje na pół etatu. Wymiar etatu zmniejszony został na jej wniosek, co dopuszczają przepisy o wykonywaniu pracy w trakcie takiego urlopu. Połowa wynagrodzenia pochodzi z wykonywanej pracy, druga jego część ?z racji przebywania na urlopie rodzicielskim.
Zdaniem wnioskodawczyni, ponieważ wysokość wynagrodzenia osiąganego z angażu ?w czasie urlopu rodzicielskiego nie zmieniła się, to choć pracuje na pół etatu na urlopie rodzicielskim, po odwieszeniu działalności z racji jej prowadzenia nadal powinna regulować tylko składkę zdrowotną. Pozostałe składki opłacane będą z umowy o pracę zgodnie z zasadami dotyczącymi pracownic łączących urlop rodzicielski z pracą na część etatu. Organ rentowy uznał to rozumowanie za prawidłowe.
dr Marcin ?Wojewódka, radca prawny ?w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka ?i Wspólnicy" sp.k.
Z tej decyzji ZUS skorzysta zapewne wiele osób, które podobnie jak wnioskodawczyni krótkoterminowo łączą etat z opieką nad dzieckiem. Generalną zasadą w polskim systemie zabezpieczenia społecznego jest to, że składki odprowadza się po ustaleniu takiego obowiązku, gdy istnieje tytuł podlegania tym ubezpieczeniom ?od podstawy wymiaru składek. Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 1 ?pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które ?w Polsce prowadzą pozarolniczą działalność. Z kolei z art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy o sus wynika, że obligatoryjnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które przebywają na urlopach wychowawczych lub pobierają zasiłek macierzyński albo zasiłek ?w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Swoistą normą kolizyjną między tymi dwoma przypadkami jest art. 9 ust. 1c ustawy o sus. Zgodnie z nim prowadzący u nas pozarolniczą działalność, spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi od pobierania zasiłku macierzyńskiego lub tego w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z racji tych zasiłków. Mogą jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także ?z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów.
Przepis ten odnosi się także do przedsiębiorcy przebywającego na urlopie rodzicielskim. Z art. 29 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby ?i macierzyństwa wynika, że zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, że w związku ?z nabyciem prawa do zasiłku macierzyńskiego z umowy o pracę prowadzący pozarolniczą działalność nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu. ?Z działalności nie musi odprowadzać tych składek. Jeśli jednak przebywający na urlopie rodzicielskim – oprócz prowadzonej działalności – jednocześnie pracuje u dotychczasowego pracodawcy, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów, czyli z umowy ?o pracę oraz z racji pobierania zasiłku macierzyńskiego. Wynika to z art. 9 ust. 1d ustawy o sus.