Takie stanowisko zajął gdański oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ?w decyzji nr 262 z 11 lipca 2014 r. (DI/100000/43/802/2014).

Z wnioskiem ?o interpretację indywidualną przepisów wystąpiła osoba prowadząca ?od 10 kwietnia 2013 r. działalność gospodarczą, która od 10 grudnia 2009 r. otrzymuje z Niemiec dużą rentę wdowią po zmarłym mężu. Od dnia rozpoczęcia działalności zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych ?i zdrowotnego z kodem 057000. Prowadząca firmę obecnie uważa, ?że od 10 kwietnia 2013 r. powinna zgłosić się do ubezpieczeń z kodem 057020 i opłacać wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ze względu na posiadanie prawa do zagranicznej renty wdowiej ubezpieczenia społeczne są dla niej dobrowolne. O potwierdzenie swojego stanowiska wystąpiła do ZUS.

Organ ten najpierw  wyjaśnił, że w trybie wydawania decyzji z wniosku ?o pisemną interpretację przepisów nie udziela wskazówek co do prawidłowości zgłoszenia do ubezpieczeń z odpowiednim kodem. Nie posiada bowiem możliwości, aby w tym trybie udzielać wskazówek w kwestiach technicznych.

Następnie ZUS wskazał, że zgodnie z art. 9 ust. 4c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury. Natomiast ?w myśl art. 9 ust. 5 osoby inne niż wyżej wymienione mające ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym. Dlatego obowiązek ubezpieczeń społecznych z działalności gospodarczej dotyczy wyłącznie osób z ustalonym prawem do renty ?z tytułu niezdolności do pracy. Natomiast osoba z prawem do renty rodzinnej (w analizowanym przypadku niemieckiej renty wdowiej) z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej może podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym jedynie dobrowolnie. Należy przyjąć, że pojęcie „ustalone prawo do emerytury lub renty" z art. 9 ust. 5 wymienionej ustawy obejmuje emerytury i renty z zagranicznego systemu zabezpieczenia społecznego.

W razie przystąpienia przez przedsiębiorcę do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowych obowiązkowe będzie ubezpieczenie wypadkowe, na co wskazuje art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Osoba taka nie podlega natomiast ubezpieczeniu chorobowemu, co wynika z art. 11 wymienionej ustawy.