W takiej sytuacji należy zweryfikować przesłanki istnienia współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności i postąpić stosownie do wyników analizy – uznał oddział ZUS w Lublinie w decyzji ?nr 417 z 1 kwietnia 2014 r. (WPI/?200000/43/417/2014).

Stan faktyczny

Mężczyzna wykonuje jednoosobowo działalność gospodarczą ?w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych. Chce przyjąć własnego ojca na podstawie umowy o pracę w charakterze elektryka (ma on odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego zawodu). Obaj mają wspólny adres zameldowania, ale faktycznie mieszkają ?w różnych miejscach. Prowadzą też osobne gospodarstwa domowe, mają własne rodziny i odrębne budżety. Ojciec utrzymuje się ze swoich pieniędzy i nie podejmuje żadnych decyzji związanych ?z biznesem syna. Ten planuje zgłosić ojca do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z kodem pracowniczym 01 10 xx. Nie wie jednak, czy to prawidłowe. Dlatego złożył wniosek o indywidualną interpretację w jego sprawie.

Stanowisko ZUS

Oddział ZUS w Lublinie przyznał rację zainteresowanemu ?– nie wchodzi tu w grę współpraca przy prowadzeniu biznesu. ?O posiadaniu takiego statusu przesądzają: ścisła więź rodzinna z przedsiębiorcą, pomoc przy wykonywaniu działalności i pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym. Oddział powołał przy tym wyrok SN z 2 lutego ?1996 r. (I URN 56/95), w świetle którego przejawami prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego są np.:

W tej sprawie nie wystąpiły takie przesłanki. Ojciec i syn mają tylko wspólny adres zameldowania, ale faktycznie mieszkają oddzielnie. Ojciec nie podejmuje też żadnych decyzji dotyczących firmy syna. Nie został więc spełniony warunek prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego, a w konsekwencji – do celów ubezpieczeń społecznych ojca trzeba traktować jak pracownika.