Przedsiębiorca, który prowadził sklep z obuwiem, kosmetykami i karmą dla zwierząt, zwrócił się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z pytaniem, na jakich zasadach może zatrudnić swoją żonę na umowie-zleceniu (numer interpretacji: WPI/200000/ 443/231/2014).

Jeszcze do niedawna prowadziła własną działalność gospodarczą – salon  fryzjerski, jednak ostatnio w pobliżu działalność rozpoczął konkurencyjny duży salon, przez co działalność ta  zaczęła przynosić straty. Po tym, jak żona zawiesiła  prowadzenie firmy, przedsiębiorca zdecydował się zatrudnić ją na umowie-zleceniu, aby nadal miała prawo do ubezpieczenia.

Rzecz w tym, że zgodnie z art. 8 ust 2 i ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ZUS do tej pory przyjmował, że zatrudnienie przez osobę prowadzącą działalność małżonka na etacie, np. z niskim wynagrodzeniem, nie ma znaczenia dla wymiaru składki, bo i tak trzeba je opłacać   jak za osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Przedsiębiorca zastanawiał się jednak, czy takie same zasady mają zastosowanie do zatrudnienia żony na umowie- zleceniu.

W odpowiedzi na to pytanie ZUS wydał interpretację, z której wynika, że przedsiębiorca może płacić niższe składki od umowy-zlecenia zawartej z żoną.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych prowadzenie działalności gospodarczej i wykonywanie zlecenia to dwa odrębne tytuły do podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyraźnie zaznaczył, że to umowa-zlecenie stanowi podstawę do wyliczenia składek na ubezpieczenia społeczne nawet wtedy, gdy żona spełnia wszystkie kryteria określone w art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wynika z tego, że bez znaczenia jest zamieszkanie z przedsiębiorcą pod jednym dachem i faktyczna współpraca z nim przy prowadzeniu tej działalności.