Tak wynika z decyzji 22/2014 lubelskiego oddziału ZUS z 21 stycznia 2014 r. (WPI/200000/43/22/2014).

Przedsiębiorca będący spółką z o.o. poprosił o pisemną interpretację przepisów. Wskazał, że członek jej zarządu został powołany do pełnienia tej funkcji uchwałą zgromadzenia wspólników. Podjęło ono też uchwałę określającą miesięczne wynagrodzenie za sprawowanie tych zadań. Równocześnie spółka nie podpisała z tą osobą odrębnej umowy o pracę, zlecenia lub o świadczenie usług. Uchwała wspólników jest samodzielną podstawą uzyskiwania wynagrodzenia przez członka zarządu.

W związku z tym wnioskodawca zapytał, czy od tego wynagrodzenia należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ponadto wskazał, że w wyniku powołania do zarządu między spółką i powołanym powstaje stosunek o charakterze organizacyjnym, który jest wystarczającą podstawą pełnienia przez niego funkcji. Obok powołania spółka może, ale nie musi zawierać z członkiem zarządu innej umowy dotyczącej wykonywania przez niego obowiązków, np. o pracę, menedżerskiej czy o świadczenie usług.

Zdaniem wnioskodawcy ustawa ?z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm., dalej ustawa o sus) nie określa, że od takiego wynagrodzenia należy opłacić składki społeczne, a tym samym ?i zdrowotną.

ZUS uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Wskazał, że katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określa art. 6 ustawy o sus. Wyliczenie to nie zawiera opisanego przypadku jako podstawy uznania wymogu opłacania składek.

Grzegorz? Trejgel, radca prawny ?w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka ?i Wspólnicy sp.k.

Stanowisko ZUS zasługuje na aprobatę. Aby rozstrzygnąć obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym, trzeba ustalić, czy dana osoba ma jeden z tytułów ubezpieczenia określonych art. 6 ust. 1 ustawy o sus. Nie zalicza on do ubezpieczonych osoby pełniącej funkcję członka zarządu, pod warunkiem że funkcji tej nie wykonuje w stosunku prawnym określonym w tej regulacji ?(np. umowa o pracę lub zlecenia). Zatem wobec członka zarządu spółki kapitałowej, otrzymującego wynagrodzenie za pełnienie funkcji wyłącznie na podstawie samego powołania – stosunku organizacyjnego, nie może powstać obowiązek opłacania z tego tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, gdyż takiego tytułu nie wymienia art. 6 ust. 1 ustawy ?o sus. W doktrynie przyjmuje się, że art. 6 ust. 1 zawiera zamknięty katalog tytułów stanowiących podstawę ubezpieczenia społecznego. Wobec tego każda inna, która nie wynika z tego przepisu, nie może kreować wymogu opłacania składek ZUS.

Zgodnie z art. 201 § 4 kodeksu spółek handlowych członkowie zarządu spółki ?z o.o. powoływani są uchwałą wspólników. Jednocześnie nie ma przeszkód, aby taka uchwała określała też wysokość wynagrodzenia należnego członkowi zarządu za sprawowanie tej funkcji. ?W wyniku powołania do zarządu między spółką i powołanym powstaje stosunek ?o charakterze organizacyjnym. Stanowi on wystarczającą podstawę pełnienia przez niego funkcji i ewentualnego otrzymania za to wynagrodzenia. Obok powołania spółka może, ale nie musi zawierać ?z członkiem zarządu inne umowy dotyczące wykonywania przez niego obowiązków, np. o pracę, menedżerską czy o świadczenie usług. W takim właśnie wypadku (braku jakiejkolwiek umowy) nie powstanie obowiązek zapłaty składek ZUS. To w konsekwencji prowadzi także do wniosku, że nie ma konieczności odprowadzania składki zdrowotnej, co wynika z art. 66 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.), gdyż obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Jeśli nie ma tytułu ubezpieczenia społecznego, ?to nie istnieje także wymóg opłaty ubezpieczenia zdrowotnego.