- Skierowaliśmy pracownika na badania okresowe, które miały przypadać w godzinach jego pracy. W przychodni, idąc do gabinetu lekarskiego, potknął się i nieszczęśliwie spadł ze schodów – skutkiem było pęknięcie nadgarstka. Czy w tej sytuacji niezdolność do pracy związana jest ?z wypadkiem przy pracy? Czy i jak ustalić i wyliczyć wynagrodzenie/zasiłek chorobowy? – pyta czytelnik.
Wypadek ten powinien być zakwalifikowany jako ten przy pracy. W konsekwencji za czas niezdolności do pracy nim spowodowanej nie wypłacamy wynagrodzenia chorobowego. Od pierwszego dnia niezdolności etatowiec powinien otrzymywać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.
Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć pracownika. Cechę wypadku przy pracy nadaje temu zdarzeniu związek z pracą. Zgodnie z art. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.), aby zdarzenie takie uznać za wypadek przy pracy, musi ono nastąpić:
- ?podczas lub w związku ?z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- ?podczas lub w związku ?z wykonywaniem przez niego czynności na rzecz pracodawcy (nawet bez polecenia),
- ?w czasie pozostawania etatowca w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Pracodawca musi kierować pracownika na badania profilaktyczne (wstępne, okresowe i kontrolne), ten zaś ma się im poddać. W miarę możliwości badania okresowe i kontrolne przeprowadza się w godzinach pracy. Za czas niewykonywania zadań w związku z przeprowadzanymi badaniami etatowiec zachowuje prawo do wynagrodzenia, a gdy jedzie na nie do innej miejscowości, przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad przy podróżach służbowych.
Sytuacja z pytania zdarzyła się podczas badań lekarskich, a ściślej w okresie bezpośrednio je poprzedzającym ?– w drodze do gabinetu lekarskiego. Pracownik udawał się tam na wyraźne polecenie pracodawcy (skierowanie na badania). Zatem wypadek miał miejsce podczas wykonywania dyspozycji przełożonych mających związek z pracą.
Zasady przyznania zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy powstałej na skutek wypadku przy pracy osoby podlegającej ubezpieczeniu wypadkowemu zostały określone w szczególny sposób. Znacznie odbiega to od regulacji dotyczącej zasiłku chorobowego przysługującego z ubezpieczenia chorobowego. Nie ma tutaj tzw. okresu wyczekiwania, po upływie którego można dopiero otrzymać zasiłek z ubezpieczenia chorobowego lub wynagrodzenie chorobowe.
Częściej istotne jednak będą dwie kolejne różnice:
- ?w razie niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy pracodawca nie ponosi początkowych kosztów nieobecności etatowca w firmie; od pierwszego dnia niezdolności do pracy przysługuje zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego, bez poprzedzającego go okresu (najczęściej 33 dni łącznie ?w ciągu roku kalendarzowego) wypłaty wynagrodzenia chorobowego ze środków pracodawcy,
- ?zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego wynosi 100 proc. podstawy jego wymiaru.