- Pracownik poinformował nas, że przez trzy tygodnie nie będzie go w firmie, ponieważ jedzie na leczenie do uzdrowiska. Nie wypisywał wniosku urlopowego, bo twierdzi, że otrzyma zwolnienie lekarskie, ale przedstawi je dopiero po powrocie do firmy. To jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Podwładny jest w wieku przedemerytalnym. Czy za czas jego leczenia ma prawo do zasiłku chorobowego/wynagrodzenia chorobowego? – pyta czytelnik.

Tak.

Jeśli pracodawca otrzyma zaświadczenie lekarskie, poświadczające niezdolność do pracy etatowca, to będzie musiał zapłacić podwładnemu wynagrodzenie chorobowe za czas takiej kuracji. Tak będzie wtedy, gdy jest to pierwsza w tym roku choroba podwładnego, który nie ukończył 50. roku życia. Jeśli pracownik jest po pięćdziesiątce, szef zapłaci wynagrodzenie chorobowe za pierwsze dwa tygodnie pobytu w uzdrowisku (pierwsze 14 dni L4). Za ostatni tydzień pobytu (czyli od 15. dnia niezdolności do pracy) kuracjusz otrzyma zasiłek chorobowy wypłacany przez szefa, ale finansowany ze środków budżetu państwa. W 2014 r. za 14 dni choroby zapłaci z własnych środków pracodawca tego podwładnego, który ukończył ?50 lat w zeszłym roku lub wcześniej. Na mniejsze wydatki z tytułu choroby podwładnego ?nie może liczyć ten szef, którego pracownik dopiero w tym roku będzie świętował swoje 50. urodziny.

Nie zawsze L4

Jednak nie każdy wyjazd do uzdrowiska daje prawo do zwolnienia lekarskiego. Zaświadczenie ZUS ZLA otrzyma ten pracownik, który korzysta z leczenia w ramach prewencji rentowej ZUS lub będzie leczył się w szpitalu uzdrowiskowym. Chodzi zarówno o 21-dniowy pobyt w szpitalu uzdrowiskowym, jak i 28-dniową rehabilitację uzdrowiskową prowadzoną ?w szpitalu uzdrowiskowym. Ten, kto wybiera się do sanatorium, aby podreperować zdrowie, nie może liczyć na zwolnienie lekarskie. Aby skorzystać z zabiegów leczniczych, musi wykorzystać urlop wypoczynkowy.

Konieczna informacja

Najpóźniej w drugim dniu nieobecności pracownik musi zawiadomić szefa (osobiście, telefonicznie, pocztą elektroniczną itd.) o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania. Naruszenie tego terminu mogą usprawiedliwiać jedynie szczególne okoliczności powodujące, że pracownik nie był w stanie dopełnić tego obowiązku. Chodzi ?o obłożną chorobę połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo inne zdarzenie losowe, np. pobyt w szpitalu. Jednak pobyt w szpitalu uzdrowiskowym z pewnością nie jest taką szczególną, niedającą się wcześniej przewidzieć okolicznością. Samo poinformowanie ?o chorobie nie wystarczy. Zgodnie z art. 62 ?ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.; dalej ustawa zasiłkowa) pracownik musi dostarczyć płatnikowi zasiłków zaświadczenie lekarskie nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania.

Dowód po powrocie

Z kolei jako datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego przyjmuje się dzień jego wystawienia przez lekarza (pkt 22 druku ZUS ZLA), chyba że ubezpieczony udowodni, że otrzymał je później. Jeśli tego nie zrobi w terminie, ZUS obetnie przysługujący mu zasiłek o 25 proc., od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy aż do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Chyba że nie dostarczył go z przyczyn niezależnych od siebie. To pracodawca ocenia, czy istniały rzeczywiste przyczyny uniemożliwiające dostarczenie zwolnienia. Jeśli jego zdaniem nie było żadnych obiektywnych podstaw, może pracownikowi pomniejszyć zasiłek chorobowy.

W przypadku szpitalnego leczenia uzdrowiskowego ZUS ZLA wystawia się po zakończonym pobycie w tej placówce. Na wyraźną prośbę pacjenta lekarz wystawi je po 14 dniach kuracji. Takie częściowe L4 podwładny też musi dostarczyć do kadr w ciągu tygodnia. Aby dotrzymać tego terminu, zatrudniony musi wysłać ten dokument pocztą. Będzie to konieczne ?w przypadku 28-dniowej rehabilitacji uzdrowiskowej. Dostarczenie takiego dokumentu po powrocie skutkować będzie opóźnieniem ?i obcięciem zasiłkowych pieniędzy o 25 proc. od ósmego dnia choroby. Jeśli pracownik otrzyma zwolnienie po zakończonej kuracji, czyli ostatniego dnia pobytu w szpitalu, będzie miał tydzień na jego dostarczenie do firmy. Przy ustalaniu siedmiodniowego terminu obowiązującego pracownika nie uwzględnia się dnia, w którym otrzymał to zaświadczenie.

Bez cięć przy wynagrodzeniu

Takiego obniżenia nie wolno stosować do wynagrodzenia chorobowego określonego ?w art. 92 k.p. Zatem dopóki pracownik ma prawo do tego świadczenia, nie musi obawiać się o jego częściową utratę w razie uchybienia siedmiodniowemu terminowi. Natomiast w przypadku gdy zaświadczenie lekarskie obejmuje okres, za który przysługuje mu zarówno wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy, jak i zasiłek chorobowy, obniżenie o 25 proc. wysokości stosuje się wyłącznie do zasiłku chorobowego.

80-proc. świadczenie

Za pobyt w szpitalu uzdrowiskowym przysługuje co do zasady 80 proc. zasiłek chorobowy. Lekarze w takiej placówce wystawiają ZUS ZLA na takich samych zasadach jak na wizycie lekarskiej w przychodni. Taki pobyt w szpitalu uzdrowiskowym nie jest bowiem klasycznym pobytem w szpitalu, za który należy się 70-proc. zasiłek chorobowy.