Przedsiębiorca z zaległościami na koncie ZUS-owskim ma do wyboru kilka opcji na zredukowanie długu. W zależności od sytuacji finansowej firmy, rodzaju zaległości i okresu, za jaki należą się niezapłacone składki, może zdecydować się na abolicyjne umorzenie długu albo rozłożenie go na raty. Każda droga do pozbycia się obciążenia finansowego ma swoje wady i zalety.
Wariant 1. ?Umorzenie składek
Przedsiębiorcy mający składkowe długi za okres między ?1 stycznia 1999 r. a 28 lutego 2009 r. mogą skorzystać z ustawy abolicyjnej. Chodzi o składki na własne ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, zdrowotne i na Fundusz Pracy, ?a także naliczone od nich odsetki za zwłokę, opłatę prolongacyjną i dodatkową, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne.
Umorzenie danin zdrowotnych i na Fundusz Pracy jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy ZUS umorzy składki na ubezpieczenia społeczne. Samodzielna redukcja zaległości na NFZ nie jest możliwa.
Aby skorzystać z abolicji, wystarczy złożyć właściwy wniosek w swoim oddziale ZUS. Na podjęcie kroków w tej sprawie przedsiębiorcy mają jeszcze rok (do 15 stycznia 2015 r.). Warunkiem darowania długu jest nieposiadanie na dzień wydania decyzji abolicyjnej zadłużenia z tytułu należności niepodlegających umorzeniu. Chodzi o zaległości składkowe za pracowników. Trzeba je uregulować w ciągu 12 miesięcy od uprawomocnienia się wcześniej wydanej decyzji dotyczącej spłaty długu.
Ubiegając się o abolicję, trzeba pamiętać o wszystkich konsekwencjach takiego umorzenia. Niewątpliwą korzyścią jest całkowita redukcja zadłużenia – ale tylko w części należnej za przedsiębiorcę. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że ustalając prawo i wysokość emerytury czy renty, ZUS pominie okresy, za które zaległości umorzy.
Zdaniem przedsiębiorców krzywdzący jest fakt, że umorzenie może objąć tylko te składki, które nie zostały zapłacone. Ci, którzy w obawie przed komornikiem czy przymusową hipoteką zaciągnęli kredyt na spłatę swojego zadłużenia, nie odzyskają pieniędzy z ZUS.
Wariant 2. ?Układ ratalny
Rozłożenie składkowych zaległości na raty (umowa o układzie ratalnym) umożliwi uregulowanie zaległości w dłuższym czasie, bez widma ich egzekucyjnego dochodzenia. Harmonogram spłaty zadłużenia, określający m.in. liczbę rat, uzależniony jest od możliwości płatniczych przedsiębiorcy. Takie rozwiązanie pozwoli na dalsze funkcjonowanie firmy na rynku. Jeśli ZUS uwzględni wniosek o tę ulgę, przestaje naliczać odsetki od długu. Jednak do składek, które rozłoży na raty, doliczy opłatę prolongacyjną, czyli w praktyce 50 proc. stawki odsetek za zwłokę.
Rozłożenie spłaty zadłużenia na raty powoduje zawieszenie wcześniej wszczętych i niezakończonych postępowań egzekucyjnych, dotyczących należności objętych ulgą.
ABOLICJA SKŁADKOWA
Wady
- ?umorzenie nie może objąć składek należnych ?za pracowników
- ?umorzenie w przyszłości zmniejszy wysokość emerytury ?czy renty
- ?nie można umorzyć samych składek zdrowotnych ?i na Fundusz Pracy -
Zalety
- ?jednorazowa likwidacja ?całego długu
- ?kwota umorzenia nie stanowi przychodu, ?a więc ?nie podlega opodatkowaniu -
UKŁAD RATALNY
Wady
- ?formalizm – konieczny wniosek ?wraz z dokumentacją umożliwiającą ?ocenę zasadności udzielenia ulgi, ?a potem zawarcie umowy
- ?najpierw przedsiębiorca musi uregulować zaległe składki (emerytalne i zdrowotne) ?za pracowników i zleceniobiorców
- ?gdy zadłużenie objęte jest egzekucją, najpierw trzeba uregulować koszty egzekucyjne
- ?przy odstąpieniu od umowy ?ZUS dochodzi nieuregulowanych składek w trybie egzekucji -
Zalety
- ?spłata ?w przyszłości ?nie zmniejszy wysokości emerytury ?czy renty
- ?dłużnik ?ma prawo wystąpić ?z wnioskiem ?o zmianę warunków udzielonej ulgi