ZUS dopuszcza możliwość złożenia dokumentów rozliczeniowych za grudzień 2013 r. jeszcze w starej wersji programu Płatnik, tzw. ósemki.
Nowe oprogramowanie, tzw. dziewiątka, musi być zastosowane do rozliczeń obejmujących styczeń 2014 r., czyli dokonywanych w lutym.
Dotychczas ZUS utrzymywał, że tylko do końca grudnia 2013 r. można używać starego Płatnika. Takie informacje otrzymywali m.in. przedsiębiorcy uczestniczący w bezpłatnych szkoleniach ZUS.
Od 2014 r. zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych mieli stosować nową wersję (9.01.001A). Jego § 2 ust. 2 przewiduje, że płatnicy mogą się posługiwać starym oprogramowaniem nie dłużej niż do 31 grudnia 2013 r. Teraz ZUS informuje, że w związku ze znaczącym wzrostem liczby pobrań Płatnika ma problemy z transferem oprogramowania. Remedium jest decyzja o przedłużeniu terminu przyjmowania rozliczeń w starym Płatniku.
Komunikat ZUS z jednej strony ułatwia życie przedsiębiorcy, który nie może zdobyć oprogramowania, z drugiej nie ma umocowania w przepisach. Te mówią jednoznacznie, że stara wersja oprogramowania powinna odejść do lamusa od 1 stycznia 2014 r., bez względu na to, czy chodzi o bieżące rozliczenia czy o korektę wcześniejszej dokumentacji.
Ponadto ZUS nie informuje o końcowej dacie prolongaty. Grudniowe rozliczenia zaś, w zależności od rodzaju podmiotu je dokonującego, muszą nastąpić do 5, 10, i 15 stycznia. To oznacza, że płatnicy nie wiedzą, czy składanie innych dokumentów za pośrednictwem ósemki, np. korekty wcześniejszych deklaracji czy ZUS IWA, który trzeba złożyć do końca miesiąca, będą honorowane, jeśli zostaną złożone w starej wersji.
—Anna Abramowska